قیمت خودرو | ریزش قیمت خودرو

کدخبر : 556111

قیمت خودرو صفر داخلی در روز 15 اردیبهشت 1401 با توجه به آمارها و قیمت روزانه سایت دیوار با تغییراتی همراه است.

قیمت خودرو که در روزهای اخیر رشد چشمگیری داشت با روند کاهشی کار خود را شروع کرد. بازار خودرو نیز به ساماندهی نیاز دارد تا قیمت خودرو به ثبات برسد. قیمت خودرو بدون هیچ نظارتی همچنان در مسیر رشد قرار دارد و خریداران را با نگرانی همراه کرده است که با ثابت ماندن طی این چند روز یه ثبات موقتی رسیده است. 

قیمت خودرو

قیمت خودرو در بازار پنجشنبه 15 اردیبهشت 1401 

قیمت خودرو در بازار کشور همچنان نوسانی است. کارشناسان نوسانات نسبتا صعودی را برای این بازار پیش‌بینی می‌کنند.

قیمت خودرو صفر داخلی در روز ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ با توجه به آمارها و قیمت روزانه سایت دیوار با تغییراتی همراه است.

قیمت خودرو صفر داخلی امروز ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در بازار ایران به شرح زیر است:

خودروی پراید ۱۱۱ به ۲۰۵ میلیون تومان رسید.

پراید ۱۳۱ نیز به قیمت ۱۷۶ میلیون تومان رسید.

خودروی دنا پلاس اتوماتیک مدل  ۱۴۰۱ هم‌اکنون در قیمت ۵۰۳ میلیون تومان در بازار خودروی کشور موجود است. اما دنا معمولی ۱۴۰۱ به ۳۸۶ میلیون تومان رسید.

قیمت خودروهای پرطرفدار

نرخ خودرو تیبا هاچ بک پلاس به ۲۱۴ میلیون تومان رسید.

پژو ۲۰۶ تیپ دو به قیمت ۳۱۲ میلیون رسید. پژو ۲۰۶ تیپ پنج در بازار کشور به ۳۵۰ میلیون تومان رسید.

خودرو پژو پارس اتوماتیک نیز به ۴۴۵ میلیون تومان رسید.

اما خودروی تارا اتوماتیک به قیمت ۵۸۷ میلیون تومان رسید.

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: احتمالا علاوه بر خودروهای داخلی، خودروهای خارجی نیز در هفته‌های آینده با نوسان نسبتا افزایشی قیمت همراه می‌شود. به نظر نمی‌رسد واردات خودرو به کشور عملی شود. اگر نیز اتفاقی رخ دهد، انحصاری خواهد بود. در نتیجه تقاضا بالا می‌رود و افزایش قیمت محتمل است.

کاکایی در ادامه گفت: در حال حاضر با یک تورم پنج تا هفت درصدی در دنیا مواجه هستیم. علاوه بر آن، جنگ اوکراین و روسیه باعث افزایش قیمت انرژی و در ادامه افزایش قیمت فلزات خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود قیمت خودرو در دنیا با افزایش همراه شود.

کاکایی گفت: تا زمانی که مذاکرات وین به نتیجه نرسد، درآمد ارزی کشور به شفافیت لازم نمی‌رسد. در نتیجه، رانت‌خواری در بحث کلان رخ می‌دهد و باعث تورم می‌شود. نکته قابل توجه دیگر این است که تا زمانی که مسئولان سرگرم اختلافات خود باشند و به دنبال راه حل، برای رفع مشکلات نروند، هیجان بازار ادامه پیدا می‌کند.

پیش‌بینی قیمت خودرو در آینده | منتظر افزایش قیمت باشیم؟

قیمت خودرو در ماه‌های گذشته با نوسانات زیادی همراه بود. کارشناسان معتقدند عملی نشدن وعده‌های دولت یکی از دلایل افزایش قیمت است. آیا در آینده خودرو گران می‌شود؟

قیمت خودرو از ابتدای سال با نوسانات زیادی همراه بود. البته به عقیده کارشناسان به نظر نمی‌رسد این نوسان قیمتی در آینده کاهش یابد و بازار به ثبات نسبی برسد.

قیمت خودرو

وعده‌ها قیمت را افزایش داد

امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: قیمت‌ها به چند دلیل افزایش پیدا کرد. دلیل اول عملی نشدن وعده‌های دولت به خصوص در صنعت خودرو است. دولت و خودروسازان وعده افزایش تولید دادند. اما در حال حاضر شاهد کاهش نسبی تولید نیز هستیم. به دلیل مشکلات برق و گاز نیز به نظر نمی‌رسد در سال ۱۴۰۱ صنعت خودروسازی جهش تولید داشته باشد.

او افزود: مسئولین وعده دیگری در رابطه با مذاکرات وین داده بودند که تا پایان سال ۱۴۰۰ به نتیجه می‌رسد. در نتیجه منابع ارزی آزاد و درآمد ارزی کشور افزایش پیدا می‌کند. این وعده نیز عملی نشد. در نتیجه در بحث عرضه وعده دولت عملی نشد.

او توضیح داد: دستورات دولت و مسئولین در رابطه با قیمت خودرو بیشتر مردم را نگران می‌کند و بازار نیز نوسانی می‌شود.

این کارشناس صنعت خودرو توضیح داد: نکته دیگری که در بحث تقاضا وجود دارد این است که در سال گذشته تقاضای واقعی به تعویق افتاد. مردم برای خرید خودرو دست نگه داشتند تا وعده‌های دولت عملی شود. اخبار منتشر شده مبنی بر حذف خودروهای ارزان‌قیمت و تورم ۴۰ درصدی نیز بر افزایش میزان تقاضا تاثیرگذار بود.

بازارها در انتطار مذاکرات

کاکایی ادامه داد: مذاکرات وین به نتیجه نرسید. برنامه‌های دولت نیز تورم‌زا است. در نتیجه کشور با کاهش ارزش ریال مواجه خواهد بود. همچنین، بازارهایی مثل بازار طلا، بورس و ارز با چالش‌های جدی روبه‌رو است. لذا افراد بهترین بازار را برای سرمایه‌گذاری، بازار خودرو می‌دانند.

او گفت: نوسان قیمتی در بازار خودروهای ارزان‌قیمت بیشتر دیده می‌شود. زیرا تعداد بیشتری متقاضی دارد. در رابطه با خرید خودرو از کارخانه  باید به این نکته توجه کرد که در خودروهای ارزان‌قیمت رانت بیشتری وجود دارد. هم‌زمان خودروسازان برای جلوگیری از زیان‌ انباشته خود، خودروهای پر فروش را به بهانه آلایندگی بالا و غیره کنار می‌گذارند و خودرویی با ظاهر جدید را به قیمت بالاتر عرضه می‌کنند.

افزایش قیمت خودرو در دنیا

این کارشناس افزود: خودروهای خارجی نی در هفته‌های آینده با افزایش قیمت همراه می‌شود. به نظر نمی‌رسد واردات خودرو به کشور عملی شود. اگر نیز آزاد شود، انحصاری خواهد بود. در نتیجه تقاضا بالا می‌رود و افزایش قیمت اتفاق می‌افتد.

کاکایی در ادامه گفت: در حال حاضر با یک تورم پنج تا هفت درصدی در دنیا مواجه هستیم. علاوه بر آن، جنگ اوکراین و روسیه باعث افزایش قیمت انرژی و در ادامه افزایش قیمت فلزات می‌شود. پیش‌بینی می‌شود قیمت خودرو در دنیا با افزایش همراه شود.

تا چه زمانی ادامه دارد؟

کاکایی گفت: تا زمانی که مذاکرات وین به نتیجه نرسد، درآمد ارزی کشور به شفافیت لازم نمی‌رسد. در نتیجه، رانت‌خواری در بحث کلان رخ می‌دهد و باعث تورم می‌شود. نکته قابل توجه دیگر این است که تا زمانی که مسئولین به دعوا با یکیدیگر بپردازند و به دنبال راه حل برای رفع مشکلات نروند، هیجان بازار ادامه پیدا می‌کند.

قیمت خودرو امروز | قیمت خودرو در بازار پنجشنبه 15 اردیبهشت 1401 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

این خبر را از دست ندهید