قیمت ماکارونی | قیمت جدید ماکرونی | رشد قیمت ماکرونی

کدخبر : 556117

ناکارآمدی دولت در کنترل بازار ماکارونی؛ مانا و تک‌ماکارون خط تولید را تعطیل کردند.

قیمت ماکارونی اعلام شد. قیمت ماکرونی به طرز باورنکردنی افزایش داشت. چرا قیمت ماکارونی افزایش داشت؟ این سوالی است که در پی راه حل و دلایل افزایش قیمت ماکرونی هستند. سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده قیمت ماکرونی را تعیین کرد. قیمت ماکارونی قبل از افزایش ۵۰۰ گرمی، ۷۰۰ گرمی و ۱۰۰۰ گرمی به ترتیب ۶۳۰۰، ۸۶۰۰ و ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

مانا و تک‌ماکارون خط تولید را تعطیل کردند

دو شرکت مانا و تک ماکارون با هدف فشار به دولت در این شرایط خاص دست به تعطیلی خط تولید و اعتصاب زده‌اند.

شنیده‌ها حاکی از آن است دو شرکت مانا و تک ماکارون با هدف فشار به دولت در این شرایط خاص دست به تعطیلی خط تولید و اعتصاب زده اند.

این طور که پیداست عدم عرضه و احتمالا بالا بردن قیمت مجدد و فشار بیشتر به مردم جزو اهداف و خروجی این اتفاق خواهد بود.

احتکار ۶۷۰ تن ماکارانی توسط «تک ماکارون»

روز گذشته با تلاش پلیس امنیت اقتصادی استان البرز ۶۷۰ تن ماکارونی احتکار شده در شرکت تک ماکارون در کرج توقیف و با هماهنگی دستگاه های مسئول در مسیر عرضه عمومی قرار گرفت.

قیمت ماکارونی اعلام شد

طبق اعلام سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده، حداکثر قیمت مصرف کننده انواع ماکارونی رشته ای ساده با لحاظ مالیات بر ارزش افزوده ۵۰۰ گرمی ۱۷ هزار تومان، ۷۰۰ گرمی ۲۴ هزار تومان و ۱۰۰۰ گرمی ۳۴ هزار تومان تعیین شد.

عباس تابش طی نامه‌ای به معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) با اشاره به اعلام نرخ گندم بخش صنف و صنعت از سوی وزارت جهاد کشاورزی و تعیین نرخ آرد و تصویب آن در جلسه مورخ کارگروه تنظیم بازار محصولات کشاورزی و مکاتبات متعدد انجمن‌های کارخانه های ماکارونی مبنی بر درخواست افزایش قیمت محصولات تولیدی به دلیل افزایش هزینه‌های مرتبط از قبیل دستمزد، کرایه حمل، بسته بندی و …، اعلام کرد که با لحاظ آرد ۲۷ درصد سبوس گیری شده و طرح موضوع در جلسه ستاد تنظیم بازار، حداکثر قیمت مصرف کننده انواع ماکارونی رشته ای ساده با لحاظ مالیات بر ارزش افزوده ۵۰۰ گرمی ۱۷ هزار تومان، ۷۰۰ گرمی ۲۴ هزار تومان و ۱۰۰۰ گرمی ۳۴ هزار تومان تعیین شد.

همچنین در این نامه تاکید شده که قیمت سایر احجام باید به تناسب عملیاتی شده و در خصوص سایر محصولات تولیدی مطابق ضوابط قیمت گذاری مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمتها اقدام شود.

قیمت قبلی ماکارونی ۵۰۰ گرمی، ۷۰۰ گرمی و ۱۰۰۰ گرمی به ترتیب ۶۳۰۰، ۸۶۰۰ و ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

حذف یارانه آرد بخش صنعت در کنار گرانی قیمت جهانی گندم، موجب گرانی قیمت ماکارونی شده است اما همین آرد یارانه‌ای موجب می‌شد سالانه 30 هزار میلیارد تومان به صورت غیرشفاف از جیب مردم خارج شود و در قالب قاچاق، صادرات، رانت و فساد از بین می‌رفت.

ابلاغ نرخ‌های جدید ماکارونی از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان در روز گذشته، موجب نگرانی و ناراحتی قشری از مردم شده با این مضمون که چرا چنین افزایش قیمتی به صورت رسمی صورت انجام شده است؟ دولت که خود به دنبال مقابله با گرانی است پس چرا به یکباره خود عامل افزایش قیمت شده است؟

قیمت ماکرونی

چرا قیمت ماکارونی افزایش داشت؟

مرور دقیق گزارش زیر زوایای جدیدی از علت افزایش قیمت این محصول که با اجرای حذف یارانه آرد صنعتی ایجاد شد اما به اذعان کا‌رشناسان  جلوی خسارت های زیاد به اقتصاد کشور را می گیرد، را برای شما روشن خواهد کرد. 

روز 11 اردیبهشت امسال رئیس سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان در نامه ای به معاون صنایع عمومی خواسته است قیمت‌های جدید ماکارونی را که افزایش‌ قیمت‌هایی نزدیک به سه برابر داشته به کارخانه ها ابلاغ کند.

در این نامه قیمت ماکارونی رشته ای ساده 500 گرمی، 17 هزار تومان، 700 گرمی 24 هزار تومان و 1000 گرمی 34 هزار تومان اعلام شده است.

*دلایل افزایش قیمت ماکارونی

* یارانه آرد صنعتی حذف شد

قیمت ماکرونی

در ادامه به تشریح دلایل افزایش قیمت ماکارونی می‌پردازیم.

دولت سالانه 30 هزار میلیارد تومان تنها به گندم و آرد بخش صنعت یارانه می‌داد که محصولات غذایی مانند ماکارونی، بیسکوییت و انواع شیرینی به قیمت پایین تری دست مردم برسد اما بررسی‌ها نشان داد که نه تنها این یارانه سر سفره مردم نرسید بلکه به صورت قاچاق و یا صادرات محصولات یارانه‌دار از مرزها خارج می شد. حتی در داخل اینگونه محصولات به قیمت ارزان دست مردم نمی رسید و به نظر می رسید که این یارانه کلانی که به آرد بخش صنعت تخصیص می یافت به هدف نخورده و هدر رفته است.

* افزایش قیمت های جهانی عامل دیگری برای حذف یارانه آرد

از سوی دیگر قیمت گندم روز به روز در بازارهای جهانی افزایش می‌یابد، گزارش بلومبرگ نشان می‌دهد که در یک سال گذشته نرخ جهانی گندم از 609 دلار و 50 سنت به 1363 دلار و 50 سنت یعنی رشدی معادل 123 درصد یا بیش از دو برابر داشته است. از آنجایی که دولت گندم را با ارز 4200 تومانی وا رد می کند میزان ارز دولتی برای واردات گندم هم دوبرابر باید باشد، یعنی روز به روز ارز یارانه ای که از خزانه دولت بیرون می آید بیشتر می شود.

افزایش قیمت های جهانی پس از درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین تشدید شده است، این درگیری ها در تردد کشتی‌ها اختلال ایجاد کرده و امکان بارگیری و تخلیه بار در بندر دریای سیاه که بندر مشترک دو کشور روسیه و اوکراین است میسر نمی شود، این دو کشور 30 درصد تامین غلات جهان را برعهده دارند.

رشد قیمت‌های جهانی یک مسئله فراگیر در کشور ها شده که عمده دلایل آن، بیماری کووید 19، تغییرات آب و هوایی، افزایش تقاضای جهانی و پُر کردن انبارها به دلیل نگرانی از آینده است.

اما دلایل مهمتری هم وجود دارد که چرا دولت یارانه آرد صنعتی را  حذف کرده است.

* تخصیص یارانه به آرد صنعتی و قاچاق یکی از دلایل حذف ارز یارانه‌ای

تخصیص یارانه در داخل به آرد صنعتی و نیز افزایش ندادن قیمت‌های داخل در چند سال اخیر با وجود رشد شدید قیمت‌های جهانی موجب شد شکاف زیاد قیمتی با کشورهای دیگر و از جمله همسایگان ایجاد شود، این شکاف قیمتی حداقل 12 هزار تومان در هر کیلو بود، یعنی اگر یک دستگاه خودرو نیسان‌وانت دو تن ‌قاچاق آرد انجام می‌داد، حداقل 24 میلیون تومان به جیب قاچاقچی وارد می‌کرد.

قیمت ماکرونی

گزارش فرمانده نیروی انتظامی هم از افزایش شدید این قاچاق در سال گذشته حکایت دارد که عمدتا به دلیل افزایش شکاف قیمتی با بالا رفتن قیمت های جهانی است.

سردار سرتیپ اشعری فرمانده نیروی انتظامی چند روز پیش اعلام کرد: سال گذشته بیش از 350 هزار تن آرد یارانه ای قاچاق کشف شد که نسبت به مدت مشابه قبل بیش از 2000 درصد افزایش یافته است.

* صادرات ماکارونی یارانه دار ارز دولتی را از کشور خارج می‌کرد

بخش مهمی از آرد یارانه‌دار از طریق صادرات ماکارونی از کشور خارج می شد.

صنایع ماکارونی آرد را به یک پنجم قیمت از دولت می‌خریدند و با تولید ماکارونی به کشورهای دیگر صادر می‌کردند یعنی این یارانه به سر سفره خارجی‌ها می رفت.

محمدرضا مرتضوی، رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی، به خبرنگار فارس گفت: کارخانه ها ماکارونی سالانه 300 هزار تن ماکارونی صادر می‌کنند که همه از همین آرد‌های یارانه ای درست شده اند.

به گفته مرتضوی، بخش صنعت هم آرد یارانه‌دار می‌گیرد و هم محصول خود را از جمله بیسکوئیت و انواع شیرینی را به قیمت‌های گران‌تری در داخل می‌فروشد و یا به خارج صادر می‌کند که هر دو به از دست رفتن یارانه‌ها و نیامدن آن به سر سفره ملت منجر می شود. دولت این یارانه را پرداخت می‌کند که از منافع آن مردم منتفع شوند، در حالی که سود آن فقط به جیب عده‌ای خاص و یا مصرف‌کنندگان کشورهای خارجی می‌رود.

* فروش آرد یارانه‌ای به نرخ آزاد

تفاوت زیادی که بین قیمت‌ آرد یارانه‌ای و نرخ آرد وجود دارد بسیاری از دلالان را وسوسه می‌کند که این آرد را به نرخ آزاد بفروشند که هم در صنف صنعت و نیز نانوایی کاملا مشهود است.

مدیرعامل بنیاد ملی گند‌م‌کاران در این‌باره می‌گوید: واحدهای نانوایی یک کیسه آرد یارانه ای ۴۰ کیلویی را حدود ۳۵ تا ۳۶ هزار تومان خریداری می‌کنند، درحالی که در بازار آزاد با نرخ ۶۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شود. که البته این موضع در صنف صنعت هم مصداق دارد.

فروش به نرخ آزاد خیلی هم دردسر ندارد و آنها با تبانی با کارخانه ها بدون اینکه گندم یارانه دار را بگیرند پول به نرخ آزاد را از آنها دریافت می کنند.

مدیر یک کارخانه آرد که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار فارس گفت: نانوایان و یا بخش صنعت که آرد یارانه ای می‌گیرند، به دو حالت آرد را به ما می فروشند، یا به  جای آرد پول به نرخ آزاد از ما می‌گیرند و یا آرد خود را به ما می‌دهند و ما پس از تعویض کیسه که ظاهر دولتی دارد، به نرخ آزاد می‌فروشیم.

* حذف ارز ترجیحی تدریجی باشد

به گزارش فارس کارشناسان معتقدند اگرچه حذف ارز 4200 تومانی می‌تواند در کوتاه‌مدت تبعاتی برای معیشت مردم ایجاد کند،‌ اما در طولانی‌مدت اثرات بسیار مطلوبی خواهد داشت که حذف رانت، فساد و جلوگیری از خروج ارز و تک نرخی شدن قیمت‌ها و شفافیت در بازار از جمله آنها است اما حذف ارز باید تدریجی باشد تا اثر آن بر بازار ملایم باشد. 

قیمت ماکرونی

اختصاص یارانه به محصولات داخلی برای کاهش قیمت‌ها، سیاست شکست‌خورده‌ای است که نتوانسته در سال‌های گذشته اهداف دولت را تأمین کند.

تبعات اختصاص یارانه شامل وجود محصولات چندنرخی در بازار، رانت و فساد و خروج ارز از کشور بوده است. در دولت گذشته هم تلاش بسیاری شد که این یارانه که به اذعان بسیاری برکاتی برای کشور نداشته حذف شود اما نتوانستند.

در این میان گزارش هایی وجود دارد که کارخانه‌های تولیدکننده ماکارونی خصوصا چند برند معروف و اصلی، پس از اینکه با خبر شدند دولت قرار است یارانه آرد را حذف کند محصول به بازار عرضه نمی‌کنند، از سوی دیگر با احتکار خانگی و واهمه مردم از گران‌شدن کالا مواجه هستیم.

تعطیلی خط تولید ماکرونی مانا و تک ماکرون | احتکار ۶۷۰ تن ماکارونی توسط «تک ماکارون» 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

 • ناشناس
  0

  فقط ماکارونی گران شده گرانی کمر مردم ا شکسته چی ارزونه با این حقوق ها درآمد ریال خرج ها دلار وپوند

 • شهروند تهرانی
  3

  لعنت خدا بر سران نظام جمهوری اسلامی حرام زاده چرا با مردم اینطور رفتار میکنند . چه خصومتی با ملت دارید که ۴۳ سال ملت را به اسارت گرفتید چه میخواهید از جان مردم بگذارید زندگی در حد زیر معمولی را ادامه دهند . واقعا چرا ؟؟؟؟

 • ناشناس
  1

  اداره این کشور صدام میخواد

 • ناشناس
  1

  بسه بابا کدوم قاچاق
  دولت ارث باباشو که نمی‌داده
  اموال خود مردمه

 • ایران
  2

  لطفا اسم سازمان حمایت از تولید و کننده را به اسن حمایت از نظام و لبنان فلسطین و یمن تغییر بدین دیدین به زندگی مردم یک روز خوش ندیدیم با این حکومت آخوند نیست انگلیسی

 • ناشناس
  2

  الان چی؟ الان ماکارونی ارزان دست مردم می‌رسد ماکارونی ۵۷۰۰را ۱۴تومان کرده آید اون وقت می گید یارانه دست مردم نمی رسید اگه نمی رسید پس چرا ارزان بود الان که یارانه دست مردم میرسه چرا گران شده خاک بر سرتان با این استدلال تان ، قاچاقچی خودتان هستید وگرنه با وجود این همه نیروی ارتشی و سپاه و انتظامی چرا باید چند نفر بتوانند به راحتی قاچاق کنند این شدنی نیست مگر اینکه خودتان قاچاقچی باشید

 • بهروزسلیمی
  0

  از مردم از ایران خواهش می کنم این دو شرکت را تحریم کنیم و محصولات این دو را خرید نکنید

 • محسن
  0

  نون صاحب کارخانه رفتن تو روغن.البته روغن انسانی نه حیوانی یاگیاهی...

 • amir
  1

  دست اقای رییسی درد نکند اگر همین جور که در حال درو کردن وقلع وقمع اقتصاد وصنعت وسیاست کشور در حال پیشروی است ادامه دهد به زودی فقر ریشه کن میشود. مرحبا. شیش کلاسه اهلا وسهلا. تفضل یا اخی

 • ناشناس
  1

  خوب ۳۰ هزار میلیارد تومن به جیبشون اضافه شد بین خودشون تقسیم کنند و خارج از کشور هر گوشه ای از دنیا سرمایه گذاری کنند برای بچه هاشون مجتمع سازی و ..... وای بحال مردم بدبخت

 • ایمان
  0

  مردم ما اگر متحد بشن و یک ماه ماکارونی نخورن و اعتصاب کنن همین دوتا شرکت ماکارونی رایگان به مردم میدن و به غلط کردن میوفتن
  ولی کو گوش شنوا

 • ناشناس
  1

  سلام کشف ۶۷۰ تن ماکارونی احتکارشده را مسولین اعلام می کنند شما وقتی خودش رسما اعلام می کنید که ارد ماکارونی قیمتش گران شده
  شده کارنخاندار هرچه را که تولیده کرده در انیار مخفی می کند در این وسط چه کسی مقصر است اقای مزتضوی که ار کرانی کالاهای حتی تولید داخل بدون توجه به درامد مردم حمایت وجنگ اکراین را بهانه می کنید نکند شما مردم را مقصر هم می دانید برداشتن ارز ۴۲۰۰ تومان باید به یکباره اتفاق نمی افتد اینجا دولت جنابعالی بدون مطالعه و توجه به پیامد های ان این اقدام را انجام داد وبا توجیه درست نمی شود

 • رجب صفروف
  0

  بکشید مارا ملت ما پرروتر میشود.تا میتوانید با گرانی قحطی ظلم و بیداد و اختلاس مردم مارا تمتحان کنید عمرا چیزی بگویند.چون امنیت داریم.

 • حبیب
  2

  تبریک میگم ب رییس جمهور انقلابی ایران آقای رییسی ، از وقتی ک اومدی ب این قوه همه چیز گران تر شد ...با پنبه سر مردم رو بریدی مثل سال ۶۷

 • پیمان
  0

  چرا این بی شرف رو از سازمان حمایت اخراج نمیکنن.مردیکه بی کفایت

 • جمشید
  1

  و نتیجه این اقدام دولت، ضعیف و نحیف تر شدن مردم مظلوم و درد کشیده ایرانست، که هر روز به لطف سیاسیون، نادان. به قعر چاه فقر فرو میروند. و یارانه ای که بابت ارد دولت پرداخت میکرد و دیگر نمیکند. نهایتا خوراک اختلاس یکی دیگر از اقایون خواهد شد. و یارانه هم همان 45000تومان خواهد ماند. بر خلا دیگر وعده های رئیسی. که از بین بردن فقر یکی دیگر از ان بود. باری دلیل اینکه یارانه در این مدت بیش از 10 سال تغییر نکرده، اینست که در زندگی اقایون نه تنها اصلا چیزی کم و کسر نشده. بلکه ریخت و پاش ها بیشتر شده. نمونه ان (سیسمونی گیت) شاهکار خانواده سردار انقلابی. مرد حملات گاز انبری و..... بیچاره مردم فقیر ایران.

 • ناشناس
  0

  تک ماکارون ومانا رو مردم تحریم کنند که قدر این مردم رو بدونن پرروها

 • امیر
  0

  به جای اینهمه دنگ و فنگ برای پول ملی ارزش قائل شوید و با ارزان کردن اجناس توسط اول دولت بعد ملت ارزش پول ملی را بالا ببرید تا قاچاق صرفه اقتصادی نداشته باشد خودتان برای پول ملی چاه میکنید

 • حجت
  0

  90درصد مشکلات مردم همین اهتکار کننده ها هستن در بیشتر عمده فروشیها ما کارونی وروعن اهتکار شده تا گران بفروشند باید به مردم گفت به قیمت درج شده روی کالا دقت کنید جنسهای قبلی اهتکار شده باید با قیمت قبلی که روی ان درج شده به مردم فروخته شوند مردم اطلاع بدهند اینها عامل گرانی هستند نه دولت ( شهر شهرضا استان اصفهان)

این خبر را از دست ندهید