یارانه نقدی | واریز یارانه نقدی | پرداخت یارانه نقدی

کدخبر : 556472

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت رفاه درباره تعیین تکلیف جاماندگان یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی توضیحاتی داد.

یارانه نقدی که از آذر سال ۸۹ در قالب طرح هدفمندسازی‌ یارانه‌ها به خانوارهای ایرانی پرداخت می شود مبلغ آن 40 هزار و ۵۰۰ تومان بود. یارانه نقدی توسط احمدی نژاد رییس جمهور وقت ایران به مردم پرداخت شد و پس از گذشت حدود 11 سال همچنان، مبلغ یارانه نقدی تغییری نکرده است. این به آن معنی است که یارانه نقدی هم نمی‌توانست گرهی از مشکلات معیشتی مردم کم کند. دولت سیزدهم در صدد است که ارز 4200 تومانی را حذف کند و مبلغ یارانه نقدی را افزایش بدهد. شب گذشته رئیسی با افزایش ده برابری یارانه نقدی این رکورد را شکست.

جاماندگان یارانه نقدی به کجا مراجعه کنند؟

سید مرتضی موتورچی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت رفاه درباره ارسال پیامکی با این عنوان "هموطن گرامی با توجه به امکان پیش‌بینی‌شده برای پیگیری درخواست مشمولان دریافت یارانه معیشتی چنانچه متقاضی بررسی شرایط مالی و اقتصادی خود هستید، می‌توانید ظرف مدت سه ماه نسبت به ثبت مشخصات در سامانه‌ای که به‌زودی برای شما ارسال خواهد شد، اقدام نمایید و در صورت تأیید این درخواست یارانه دوره فعلی هم به خانواده شما تعلق خواهد گرفت" اظهار کرد: این سامانه باید توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها راه‌اندازی شود و قاعدتاً کسانی که تحت عنوان جاماندگان معرفی می‌شوند، می‌توانند با مراجعه به این سامانه درخواست خود را ثبت کنند.

وی درباره پرداخت یارانه جدید ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به خانواده‌ها تصریح کرد: پرداخت این یارانه بر اساس دهک‌بندی‌ای که تعیین شده است به‌صورت متمرکز انجام می‌شود.

موتورچی درباره نحوه دهک‌بندی خانواده‌ها برای دریافت یارانه خاطرنشان کرد: در این بخش البته وزارت رفاه به‌تنهایی متولی نیست و دهک‌بندی بر اساس اطلاعات مختلف ثبت‌شده نزد دستگاه‌های حاکمیتی از جمله گردش مالی، مالکیت افراد و... تعیین شده است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت رفاه درباره جاماندگان از دریافت یارانه هم متذکر شد: در این بخش سازمان هدفمندی زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه تکلیف قانونی دارد نسبت به ثبت‌نام جاماندگان اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه بررسی اطلاعات افراد در پایگاه اطلاعات ایرانیان بررسی و در صورتی که مشمول یارانه باشند، یارانه آنها برقرار می‌شود، گفت: این فرآیند به‌طور دقیق اجرا خواهد شد.

در متن این اطلاعیه خطاب به هموطنان آمده است: در صورتی که از ابتدای اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها در سال ۱۳۸۹ ، یارانه نقدی دریافت نکرده‌اید یا به دلیل انصراف یا عدم ثبت نام از سال ۱۳۹۳ مشمول یارانه مذکور نبوده‌اید و متقاضی بررسی شرایط مالی و اقتصادی خود برای دریافت یارانه کمک معیشتی جدید هستید، می توانید طی سه ماه آینده نسبت به ثبت مشخصات خود در سامانه‌ای که به زودی توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اطلاع رسانی خواهد شد، اقدام کنید.

در صورت تأیید درخواست، یارانه کمک معیشتی جدید از ابتدای اجرای برنامه محاسبه و به خانوار تعلق خواهد گرفت.

برای این موضوع نیازی به مراجعه حضوری و یا تماس تلفنی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیست و موضوع صرفا از طریق سامانه سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها که به زودی در دسترس قرار می‌گیرد، قابل پیگیری است.

اطلاعیه شماره 2 ستاد تنظیم بازار منتشر شد.

متن اطلاعیه به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

پیرو اطلاعیه قبلی و سخنان ریاست محترم جمهور در گفتگوی زنده و مستقیم با مردم، ضمن تقدیر و تشکر از همراهی یکایک ملت شریف ایران در زمینه اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، با توجه به اقدمات انجام شده و اطمینان از تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و بررسی های کارشناسی در خصوص اصلاح و متناسب سازی قیمت کالاهای مشمول طرح (روغن، مرغ، تخم مرغ و لبنیات) بدینوسیله اعلام می دارد:

براساس پیشنهاد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و تصویب ستاد تنظیم بازار، سقف قیمت کالاهای مذکور تعیین و مقرر گردید از طریق اتحادیه ها و تشکلهای مربوطه به واحدهای صنفی ابلاغ و از روز پنج شنبه مورخ 22 اردیبهشت 1401 به تدریج مجاز به اعمال قیمتهای جدید باشند. استانداران نسبت به متناسب سازی قیمت کالاها در هر استان و نظارت بر رعایت قیمتها، اقدامات لازم را بعمل خواهند آورد.

بار دیگر اعلام می گردد یارانه نان و دارو همانند گذشته برای تمامی دهک ها و اقشار جامعه برقرار بوده و اقلام مذکور مشمول تغییر قیمت نخواهد شد.

با عنایت به مراتب مذکور در بند یک، مبلغ کمک معیشتیِ واریز شده بابت ماه اول، از ساعات پایانی امشب قابل برداشت خواهد بود.

کلیه افرادی که در این طرح به هر دلیل مشمول دریافت یارانه نشده‌اند، می‌توانند درخواست رسیدگی مجدد وضعیت خود را در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نشانی https://hemayat.mcls.gov.ir/ ثبت نمایند. افرادی که پس از بررسی، درخواست‌هایشان مورد تأیید قرار گیرد، یارانه کمک معیشتی آنها به‌طور کامل و از ابتدای اجرای طرح محاسبه و پرداخت خواهد شد.

افزایش قیمت سایر کالاها بدون طی فرآیند قانونی ممنوع است و همچنانکه در اطلاعیه شماره یک تأکید شد سازمان‌های تعزیرات و حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان مکلف به رصد مستمر بازار و برخورد با هرگونه تخلف می‌باشند. هموطنان گرامی نیز در صورت مشاهده تخلف، مراتب را از طریق سامانه‌های ارتباطات مردمی (شماره‌های 124 و 135) به نهادهای مذکور اطلاع دهند.

پرداخت نشدن یارانه جدید را چطوری پیگیری کنیم؟

یارانه جدید بلافاصله پس از سخنان تلویزیونی رئیس‌جمهوری و اظهارات تکمیلی احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، به‌حساب سرپرستان ۲۳ میلیون خانوار ایرانی واریز شد اگرچه پس از پیامک خوشحال‌کننده اول، پیامک دومی هم از راه رسید و خبر داد یارانه جدید فعلا قابل برداشت نخواهد بود، اما میزان افزایش در نظر گرفته شده بیشتر به‌چشم آمد. یارانه جدید برای ۷۲ میلیون ایرانی شامل ۲۳ میلیون خانوار واریز شده و رقم آن برای سه دهک اول به‌ازای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان و برای خانوار‌هایی که در دهک چهار تا ۹ قرار می‌گیرند، به‌ازای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان است.

با این حساب خانوار‌های پنج نفره که قبلا پنج تا یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان (روی هم ۲۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان) و یک یارانه معیشتی به ارزش ۲۰۵ هزار تومان دریافت می‌کردند و روی هم رفته ماهی ۴۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان به حسابشان واریز می‌شد، از حالا به بعد یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یارانه جدید می‌گیرند. یارانه این خانوار پنج نفره از بامداد روز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱، یک میلیون ۶۷ هزار و ۵۰۰ تومان یعنی معادل ۲۴۷ درصد، افزایش پیدا کرده است. ۳۰ درصد جمعیت کشور یارانه ۴۰۰ هزار تومانی و ۶۰ درصد جمعیت یارانه ۳۰۰ هزار تومانی دریافت کرده‌اند. ۱۰ درصد هم بی‌نیاز از دریافت یارانه به‌حساب می‌آیند.

مبلغ یارانه جدید چقدر است؟

یارانه نقدی جدید را باید به دو دسته تقسیم کرد؛ یارانه ۴۰۰ هزار تومان و یارانه ۳۰۰ هزار تومانی. همانطور که رئیس‌جمهوری گفت برای سه دهک کم‌درآمد جامعه به ازای هر نفر ماهانه ۴۰۰ هزار تومان واریزی شده است در حالی که دهک‌های سوم تا نهم به ازای هر نفر، ماهی ۳۰۰ هزار تومان یارانه دریافت کرده‌اند. اگر خانواده‌ای پنج‌نفره را در دهک اول تا سوم فرض کنیم، میزان یارانه جدید آن‌ها به دو میلیون تومان می‌رسد. منظور از دهک‌های اول، دوم و سوم پایین‌ترین طبقه اقتصادی در کشور است. افرادی که در دهک اول هزینه‌ای قرار می‌گیرند، ضعیف‌ترین قشر هستند و ماهانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان درآمد دارند. درآمد خانوار‌های موجود در دهک دوم، ماهانه رقمی حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. البته تمام این محاسبه‌ها برمبنای سال ۱۳۹۷ انجام شده است. خانواده‌های دهک سوم نیز در سال ۹۷ ماهانه دو میلیون و ۲۲۰ هزار تومان درآمد داشته‌اند.

یارانه جدید برای خانوار‌های شش دهک بعدی، یعنی دهک چهارم تا نهم به ازای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان واریز شده است و یک خانوار پنج نفره در شب ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت کرده‌اند.

یارانه نقدی جدید کی قابل برداشت می‌شود؟سازمان هدفمندی یارانه‌ها می‌گوید چون قسط وام یک میلیونی کرونا کسر شده، یارانه جدید واریزی از مبلغ اعلامی کمتر است

چرا یارانه جدید از رقم اعلام شده کمتر است؟

یارانه جدید برای دهک‌های اول تا سوم به ازای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان و برای دهک‌های چهارم تا نهم نفری ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. مجموع این مبالغ بامداد سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت به حساب سرپرست خانوار واریز شد، اما سرپرستان خانوار گفته‌اند رقم کمتری دریافت کرده‌اند. موضوع خیلی زود روشن شد. پیگیری‌ها از سازمان هدفمندی یارانه‌ها نشان می‌دهد قسط وام یک میلیون تومانی کرونا از مبلغ واریزی کسر شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد این مابه‌التفاوت، ناشی از کسر مبلغ قسط وام یک میلیون تومانی کمک معیشتی کرونا، توسط بانک‌ها کسر شده است. در سال ۱۳۹۹، دولت پس از شیوع کرونا تصمیم گرفت به حساب یارانه‌بگیران که ۲۳ میلیون خانوار هستند، مبلغ یک میلیون تومان وام واریز کند. مدت بازپرداخت این تسهیلات ۳۰ ماه است و ماهیانه ۳۵ هزار تومان از رقم یارانه واریزی به حساب سرپرستان خانوار دریافت کنندگان وام کسر می‌شود. به‌این ترتیب یک خانوار پنج‌نفره حاضر در دهک چهارم تا نهم به‌جای یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، باید یک میلیون و ۴۶۵ هزار تومان به‌عنوان یارانه جدید دریافت کرده باشد.

چرا یارانه جدید قابل برداشت نیست؟​

یارانه نقدی جدید بامداد روز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ به‌حساب سرپرستان خانوار واریز شد، اما پیامک دوم، بلافاصله پس از واریز به دست افراد رسید و نشان داد پول واریز فعلا قابل برداشت نیست و اصطلاحا در حساب افراد بلوکه شده است. به‌گفته مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی زمان برداشت یارانه جدید به‌صورت رسمی اعلام خواهد شد.

یارانه نقدی پرداخت نشدن یارانه جدید را چطوری پیگیری کنیم؟

یارانه نقدی جدید در بامداد روز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱، طی یک مرحله به‌حساب سرپرستان خانوار کل کشور واریز شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد بعضی افراد که قبلا مشمول دریافت یارانه بودند، این دفعه پیامک واریز نگرفتند. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به‌همین دلیل سامانه پیگیری مشکلات احتمالی در توزیع عادلانه یارانه‌ها را معرفی کرده است. آن‌دسته از سرپرستان خانوار که به هر دلیلی ابهام یا اعتراضی نسبت به یارانه اختصاص دارند، می‌توانند با مراجعه به سامانه hemayat.mcls.gov.ir اعتراض خود را ثبت کنند. مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی هم گفته کسانی که یارانه جدید را دریافت نکرده‌اند و فکر می‌کنند مستحق هستند، می‌توانند اعتراض خود را در «سامانه رسیدگی به درخواست کمک حمایت معیشتی و یارانه نقدی» وزارت تعاون ثبت کنند. کسانی که به نحوه دهک‌بندی خود اعتراض دارند هم می‌توانند از طریق سامانه جامع رفاه ایرانیان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعتراض خود را ثبت کنند. شماره تلفن ۰۲۱۶۳۶۹ مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای پاسخگویی به سؤالات در نظر گرفته شده است. احتمال دارد واریزی بعضی بانک‌های بزرگ که سرشان شلوغ‌تر است، با تاخیر انجام شود. مسدود بودن کارت بانکی خود خانوار‌ها می‌تواند یکی از دلایل دریافت نکردن رقم واریزی یارانه جدید باشد.

یارانه جدید در شرایطی پرداخت شده که مدیرکل روابط عمومی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها وعده داده در روز‌های آینده اعلام می‌شود کسانی که به هر نحوی از سال ۹۳ به بعد برای یارانه‌ها ثبت‌نام نکرده یا از قلم افتاده بودند، به سامانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها مراجعه کنند.

یارانه جدید چقدر افزایش پیدا کرده است؟

یارانه جدید از تجمیع یارانه‌نقدی و یارانه معیشتی که قبلا هر ماه در دو نوبت به‌حساب سرپرستان خانوار ریخته می‌شد، تشکیل شده است. غیر از تجمیع مبالغ، رقم واریزی یارانه جدید افزایش پیدا کرده است. یارانه خانوار‌های تک‌نفره، پیش از این ماهانه حدود ۱۰۰ هزار تومان بود (نقدی و معیشتی) دریافت می‌کردند که با رقم پرداختی توسط دولت سیزدهم (۳۰۰ هزار تومان) رقم دریافتی آن‌ها سه برابر شده است. یارانه خانوار‌های دونفره هم که پیش از این ماهانه حدود ۱۹۴ هزار تومان بود، هم‌اکنون سه برابر شده و به عدد ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. یارانه خانوار‌های سه نفره ۳.۳ برابر شده و از حدود ۲۷۴ هزار تومان به ۹۰۰ هزار تومان رسیده است. همچنین یارانه خانوار‌های چهارنفره از ۳۵۴ هزار تومان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده. یعنی ۳.۴ برابر شده است. یارانه خانوار‌های پنج‌نفره هم با افزایش ۳.۵ برابری از رقم ۴۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

خبر فوری برای جاماندگان یارانه نقدی | جاماندگان یارانه نقدی به کجا مراجعه کنند

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

  • فرخ نیا
    0

    دزدا قبلا حق معیشت که فکر میکردند من گدا هستم خوردند این دفعه هم گدا های دولت هر دوتا را یعنی حتی یارانه را خوردند من بازنشسته هستم با حقوق ا میلیون وپانصدو شست تومان ۰کدام احمقی فکر کرد من احتیاج ندارم ۰این گرانی راه بجای خوش ندارد همه که بدبخت بودند با این تورم بدتر شد۰ خدا جواب شماها را بده ۰روز خوش نبینید ۰ انشالاه

این خبر را از دست ندهید