خلیفه بن زاید آل نهیان | فوت خلیفه بن زاید آل نهیان

کدخبر : 556478

خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس دولت امارات عربی متحده و حاکم ابوظبی روز جمعه ۱۳ مه (۲۳ اردیبهشت) درگذشت.

خلیفه بن زاید آل نهیان (به عربی: خلیفة بن زاید بن سلطان آل نهیان) (متولد ۷ سپتامبر ۱۹۴۸ – درگذشته ١٣ مه ٢٠٢٢) رئیس امارات و حاکم ابوظبی بود. خلیفه بن زاید فرزند زاید بن سلطان آل نهیان می‌باشد که در سال ۲۰۰۴ و پس از درگذشت پدرش رئیس امارات و حاکم ابوظبی شد. خلیفه بن زاید در ژانویه ۲۰۱۴ دچار سکته مغزی شد و پس از انجام عمل اضطراری بر روی وی تاکنون از انظار عمومی پنهان شده بود ولی پس از سه سال در سال ۲۰۱۷ در رسانه‌ها حاضر شد. مادر خلیفه بن زاید ، حصه بنت محمد، در ۲۸ ژانویه ۲۰۱۸ درگذشت. او اولین همسر شیخ زاید، رئیس سابق امارات متحده عربی بود.

خلیفه بن زاید

خلیفه بن زاید در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ درگذشت.

سمت‌های پیشین خلیفه بن زاید

نماینده حاکم در منطقه شرقی ابوظبی

ولیعهد ابوظبی (۲۰۰۴–۱۹۶۹)

معاون دوم نخست وزیر امارات متحده عربی (۱۹۷۷–۱۹۷۳)

معاون فرمانده کل قوا و نیروهای مسلح

خلیفه بن زاید

بیوگرافی و زندگینامه خلیفه بن زاید 

خبرگزاری رسمی امارات نوشت: «وزارت امور ریاست به مردم کشور امارات و امت عربی و اسلامی و تمام جهان درگذشت رهبر میهن و حافظ راه کشور، اعلی‌حضرت شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس کشور را تسلیت می‌گوید.»

طبق اعلام وام، خلیفه بن زاید آل نهیان امروز جمعه، سیزدهم ماه می، درگذشته است.

خلیفه بن زاید بزرگ‌ترین فرزند «زاید بن سلطان آل نهیان» مؤسس دولت امارات و ولی‌عهد او بود و پس از فوت پدرش حاکم ابوظبی شد و شورای عالی اتحاد امارات در تاریخ ۳ نوامبر ۲۰۰۴ او را به عنوان رئیس امارات انتخاب کرد.

او در سال ۱۹۴۸ در منطقه الشرقیه امارت ابوظبی به دنیا آمد و تحصیلات پایه خود را در شهر العین به پایان رساند، او دومین رئیس دولت امارات از زمان تأسیس این کشور در تاریخ ۲ دسامبر ۱۹۷۱ و شانزدهمین حاکم امارت ابوظبی است.

خلیفه دارای هشت فرزند اعم از دو پسر به نام‌های سلطان و محمد و شش دختر است.

او در تمام مراحل زندگی راه پدرش را ادامه داده و اولین منصب رسمی که عهده‌دار شد، نماینده حاکم در منطقه الشرقیه و رئیس دادگاه‌های این منطقه بود. خلیفه بن زاید در تاریخ ۱ فوریه ۱۹۶۹ نیز به عنوان ولی‌عهد ابوظبی و رئیس دایره دفاع منصوب شد و فرماندهی نیروی دفاعی امارات را بر عهده گرفت و نقش اساسی در توسعه و تبدیل آن از یک نیروی حفاظتی کوچک به نیروی بزرگ دارای وظایف متعدد و مجهز به تجهیزات مدرن، ایفا کرد.

در تاریخ ۱ ژوئیه ۱۹۷۱ خلیفه ریاست نخستین شورا وزیران محلی امارت ابوظبی را بر عهده گرفت و علاوه بر آن منصب وزیر دفاع و دارایی این شورا را بر عهده داشت که پیش از تأسیس دولت فدرال امارات بود. در فوریه ۱۹۷۴ به دنبال منحل شدن شورای وزیران محلی، خلیفه به عنوان رئیس شورای اجرایی که به جای شورای وزیران امارت ابوظبی تشکیل شده بود، منصوب شد.

وی همچنین رئیس شورای نفت امارات شد که تا پیش از مرگش این منصب را حفظ کرده بود. او در ماه می ۱۹۷۶ منصب جانشین فرمانده عالی نیروهای مسلح را بنا به دستور شورای عالی فدرال عهده‌دار شد. نیروهای دفاع محلی هر یک از هفت امارت شیخ‌نشین تحت فرماندهی واحد ادغام شده و امور دفاعی یکی از مسئولیت‌های دولت فدرال شد.

خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس دولت امارات عربی متحده درگذشت | بیوگرافی و علت فوت خلیفه بن زاید آل نهیان

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

  • محمدارغوان پیرسلامی
    0

    بسم الله الرحمن الرحیم
    ✍️سلام عليكم... راه نیکان و بزرگان و راهنمایی رهبران ولایت فيه و لایت سلام عليكم... راه نیکان و بزرگان و راهنمایی رهبران ولایت فيه و لایت حق👆💯🤭🇮🇷صراط المستقیم رمز و از موفقیت است بإذن الله انشالله.. کلنا مال الله👆✍️انا لله وانا اليه راجعون👆🤲آمين.

این خبر را از دست ندهید