قیمت دارو | نوسان قیمت دارو | حواشی قیمت دارو

کدخبر : 561515

با وجود صحبت های رئیس جمهور در خصوص افطایش پیدا نکردن قیمت دارو، امروز شاهد افزایش قیمت دارو در داروخانه ها هستیم.

قیمت دارو افزایش پیدا کرده است. رئیس جمهور چندی پیش گفته بود که قیمت دارو افزایش پیدا نخواهد کرد. اما امروز شاهد افزایش قیمت دارو در داروخانه ها هستیم. دلایل افزایش قیمت دارو چیست؟

چندی پیش رئیس جمهور در مقابل دوربین تاکید کرد که بنا نیست دارو گران شود.

با این حال امروز مشاهدات حاکی از افزایش شدید بهای دارو در داروخانه‌ها است.

دولت اما ادعا دارد این فاصله قیمتی را قرار است به وسیله بیمه‌ها جبران کند، حال آنکه بسیاری از قشر آسیب پذیر جامعه بیمه مناسبی برای مواجهه با این گرانی ندارند.

افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت دارو!

پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: تولیدکننده دارو حتما قدرت خرید همه مواد اولیه دارو را نخواهد داشت چراکه نقدینگی مورد نیاز را نداشته و برای تهیه ارز باید هزینه بیشتری پرداخت کند.

 در حالی که رئیس‌جمهور و دیگر مقامات دولت بار‌ها بر عدم افزایش قیمت دارو تاکید کرده بودند، اما آٖنچه رخ داده است، برخلاف این وعده‌ها بوده و گزارش‌های میدانی حاکی از افزایش تا ۳۰۰ درصدی برخی دارو‌ها در کشور است.

در همین خصوص، مسعود پزشکیان با اشاره به افزایش قیمت دارو و رشد افسارگسیخته آن، گفت: بنده قبل از آغاز سال نو هم تاکید داشتم که با روند موجود، مشکلاتی را در سال جدید در بخش دارو خواهیم داشت. تا پیش از این تولیدکنندگان ماده اولیه دارو را با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری می‌کردند و، اما در حال حاضر باید با ارز آزاد ماده اولیه دارو را خریداری کنند و به قیمت تمام شده هم دارو را به فروش برسانند.

قیمت دارو

وی با بیان اینکه حتی ما با قیمت‌های بالای دارو، کمبود در عرضه دارو خواهیم داشت، اظهارکرد: تا پیش از این تولیدکنندگان ماده اولیه دارو را با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری می‌کردند و، اما در حال حاضر باید با ارز آزاد ماده اولیه دارو را خریداری کنند و به قیمت تمام شده هم دارو را به فروش برسانند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به سایت بازار گفته است: به عنوان مثال ما به کارخانه دار و تولید کننده دارو نمی‌توانیم بگوییم برود و با قیمت ۳۰ هزارتومان ماده اولیه به کشور وارد کند و به قیمت ۴۲۰۰ تومان به فروش برساند لذا این قیمت حداقل باید هفت برابر شود تا تولیدکننده سرپا بیاستد. از سوی دیگر با منابعی که تولیدکننده دارو در اختیار دارد حتما قدرت خرید همه مواد اولیه دارو را نخواهد داشت چراکه نقدینگی لازم را نداشته و برای تهیه ارز باید هزینه بیشتری پرداخت کند.

قیمت دارو

وی با ذکر مجدد این نکته که تولیدکنندگان هزینه بیشتری برای تهیه ارز صرف می‌کنند، بیان کرد: از این رو تولید کننده کمتر مواد اولیه می‌خرد و کمتر تولید می‌کند و با قیمتی که خریده به فروش می‌رساند؛ یعنی با چهار برابر افزایش قیمت و این موضوع از ابتدای حذف ارز ترجیحی دارو مشخص بود. حداقل باید مسئولان جراحی اقتصادی را بلد باشند و بعد دست به جراحی اقتصادی بزنند یعنی اگر شکم بیماری را شکافتند و این بیمار خون ریزی کرد در وسط کار هاج و واج نمانند. مسئولان می‌بایست این موضوع را مدیریت می‌کردند و از طریقی مابه التفاوت ارز را به افراد و یا به بیمه‌ها می‌دیدند که ندیدند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان می‌گویند که ما می‌خواهیم جراحی اقتصادی کنیم. حداقل باید مسئولان جراحی اقتصادی را بلد باشند و بعد دست به جراحی اقتصادی بزنند یعنی اگر شکم بیماری را شکافتند و این بیمار خون ریزی کرد در وسط کار هاج و واج نمانند. وقتی که فردی کار را بلد نیست و موجب می‌شود مریض خون ریزی کند، حتما این خون ریزی باعث مرگ مریض خواهد شد، در این شرایط دیگرچه کار می‌شود کرد؟

قیمت دارو

منبع: TV فوری/تابناک

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه