وضعیت آب و هوا | هواشناسی

کدخبر : 561847

سازمان هواشناسی با اشاره به بارش‌های ۵ روزه در مناطق شمالی و جنوبی کشور، از سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها در نیمه جنوبی کشور خبر داد.

وضعیت آب و هوای کشور طی روزهای آینده با تداوم بارش است. این توده آلودگی هوا وارد کشور شده است؛ وضعیت آب و هوای کشور را دچار تغییر کرد. سازمان هواشناسی با تشریح وضعیت آب و هوای کشور، از سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها در نیمه جنوبی کشور خبر داد. در نتیجه وضعیت آب و هوای ناپایدار بوجود آورد. پیش‌بینی وضعیت آب و هوای کشور تا 5 مرداد 1401 نشان از سیلاب در بستر رودخانه ها در سطح کشور می دهد.

وضعیت آب و هوای کشور با  ورود سامانه بارشی

بر اساس نقشه‌‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، نیمه شرقی فارس،‌ جزایر خلیج فارس و جنوب خراسان جنوبی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود. چهارشنبه این شرایط علاوه بر مناطق ذکر‌شده برای نیمه جنوبی فارس و جنوب استان‌های یزد و بوشهر نیز روی می‌دهد.

روز پنجشنبه با کاهش شدت ناپایداری‌ها در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان همچنان برای نیمه شمالی این استان و استان‌های هرمزگان،‌ کرمان، یزد، فارس، بوشهر، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و برخی مناطق استان‌های همدان، لرستان و مرکزی، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

روزهای جمعه و شنبه هفته آینده فعالیت این سامانه در جنوب شرق،‌ جنوب و بخش‌هایی از جنوب غرب و مرکز کشور ادامه دارد.

طی 5 روز آینده بارش‌ها در نیمه جنوبی کشور باعث سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، طی 5 روز آینده به‌طور متناوب برای استان‌های ساحلی دریای خزر، اردبیل،‌ شمال آذربایجان شرقی و خراسان شمالی و روزهای سه‌شنبه تا جمعه در دامنه و ارتفاعات البرز در استان‌های تهران، البرز، قزوین، زنجان و سمنان در برخی ساعات بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.بر اساس نقشه‌‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، نیمه شرقی فارس،‌ جزایر خلیج فارس و جنوب خراسان جنوبی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود. چهارشنبه این شرایط علاوه بر مناطق ذکر‌شده برای نیمه جنوبی فارس و جنوب استان‌های یزد و بوشهر نیز روی می‌دهد.

روز پنجشنبه با کاهش شدت ناپایداری‌ها در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان همچنان برای نیمه شمالی این استان و استان‌های هرمزگان،‌ کرمان، یزد، فارس، بوشهر، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و برخی مناطق استان‌های همدان، لرستان و مرکزی، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

وضعیت آب و هوا

روزهای جمعه و شنبه هفته آینده فعالیت این سامانه در جنوب شرق،‌ جنوب و بخش‌هایی از جنوب غرب و مرکز کشور ادامه دارد.

طی 5 روز آینده بارش‌ها در نیمه جنوبی کشور باعث سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، طی 5 روز آینده به‌طور متناوب برای استان‌های ساحلی دریای خزر، اردبیل،‌ شمال آذربایجان شرقی و خراسان شمالی و روزهای سه‌شنبه تا جمعه در دامنه و ارتفاعات البرز در استان‌های تهران، البرز، قزوین، زنجان و سمنان در برخی ساعات بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

توصیف سامانه: گردوخاک

نوع مخاطره: خیزش گردوخاک، نفوذ گردوغبار و وزش باد شدید

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1401/05/04: تهران، البرز، قم، ایلام، کرمانشاه، خوزستان و یزد.

چهارشنبه 1401/05/05: شمال سیستان و بلوچستان، شرق و شمال اصفهان، شمال بوشهر، جنوب آذربایجان غربی، کردستان، تهران و البرز.

پنجشنبه 1401/05/06: سمنان، شمال و شرق اصفهان، شرق یزد، تهران و البرز.

اثر مخاطره: کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: عدم قرارگیری در فضای باز برای افراد آسیب‌پذیر در مواقع بروز گردو خاک، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های ذی‌ربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، مالچ‌پاشی و سایر اقدامات پیشگیرانه در کانون‌های کنار مراکز جمعیتی، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها.

توصیف سامانه: افزایش ارتفاع موج و وزش باد (شرقی ـ جنوب‌شرقی) همراه با تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه 1401/05/04

زمان پایان: چهارشنبه 1401/05/05

نوع مخاطره: وزش باد شدید همراه با رگبار و رعدوبرق و افزایش ارتفاع موج بین 2 تا 2.5 متر

منطقه اثر: دریای عمان و تنگه هرمز، در نواحی ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان و هرمزگان

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، خسارت عمیق به شناورهای سبک و کشتی‌های نیمه‌سنگین پارک شده در ساحل و آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی

توصیه: ممنوعیت شنا، تعطیل کردن فعالیت‌های دریایی، انجام عملیات مربوطه برای دوری از خسارت به شناورها، جمع‌آوری تورهای صیادی و قفس‌ها و سایر تمهیدات پیشگیرانه.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت رگبارهای موسمی

زمان پایان: بعدازظهر پنجشنبه 1401/05/06

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق شدید توأم با وزش باد شدید و رخداد سیلاب

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1401/05/04: سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق و شمال هرمزگان.

چهارشنبه 1401/05/05: سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و نیمه جنوبی فارس.

پنجشنبه 1401/05/06: کرمان، دامنه و ارتفاعات در سیستان و بلوچستان و نیمه جنوبی فارس.

اثر مخاطره: وقوع سیلاب، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی گسترده، آب‌گرفتگی منازل در مناطق مستعد، اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش شعاع دید، احتمال تخریب پل و مسدود شدن جاده و خسارت به صنعت کشاورزی، شکستن درختان و تیرهای برق.

توصیه: آماده‌باش دستگاه‌های امدادی و اجرایی مانند فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها، راهداری، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و غیره جهت مقابله با خسارت احتمالی، تخلیه هم‌وطنان از نواحی حادثه‌خیز مانند بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاک‌سازی کانال‌ها و آبراه‌ها، بازگشایی دهانه پل‌ها و پاک‌سازی آبروهای منازل، اجتناب از تردد و توقف در حاشیه مسیل‌ها و جمع‌آوری وسایل و تجهیزات از اطراف رودخانه‌ها، اجتناب از سفر به مناطق حادثه‌خیز، عدم جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو و جمع‌آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها.

وضعیت آب و هوا 5 مرداد 1401 | وضعیت آب و هوای کشور با  ورود سامانه بارشی

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

‍‍‍
ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه