قیمت سیمان | قیمت سیمان در بازار | وضعیت قیمت سیمان | نوسان قیمت سیمان

کدخبر : 562161

قیمت سیمان در هفته ای که گذشت چگونه بود؟ نرخ قیمت سیمان در بازار چند شده است؟

 قیمت سیمان امروز یکشنبه، 9 مردادماه 1401 چند شده است؟  قیمت سیمان هرروز منتشر می شود.  قیمت سیمان با توجه به مصارف بالایش در امر ساخت و ساز خیلی مهم است که روزانه منتشر شود.  قیمت سیمان امروز چند شده است؟

بررسی بازار سیمان از کاهش قیمت‌ها در این بازار حکایت دارد به طوری که هر پاکت سیمان تیپ ۲ آبیک از ۴۹ هزار تومان در هفته های گذشته امروز به ۴۷ هزار تومان رسیده است و هر پاکت سیمان تیپ ۲ فارس نو نیز از ۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان در هفته های گذشته امروز به ۵۰ هزار تومان رسیده است.

قیمت سیمان های تیپ ۵ در این بین در هفته‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته است به طوری که هر پاکت سیمان تیپ ۵ تهران از ۶۸ هزار تومان در هفته های گذشته امروز به ۵۲ هزار تومان رسیده است و سیمان تیپ ۱ آبیک در بازار ۵۱ هزار تومان قیمت دارد.

قیمت سیمان

مدیرکل دفتر صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت اصلی این کالای اساسی گفت: با در نظر گرفتن ۹ درصد ارزش افزوده و ۱۰ درصد هزینه حمل و نقل و ۱۵ درصد نرخ سود قیمت فعلی هر کیسه سیمان در بازار برای مصرف کننده باید کمتر از ۵۰ هزار تومان باشد.

بررسی‌ها حاکی از آن است که وزارت صمت با افزایش عرضه سیمان در بورس کالا در هفته‌های گذشته تا حدودی توانست نرخ‌ها را در این بازار کنترل کند.

به گفته کارشناسان اما کنترل قیمت‌ها در بازار سیمان موقتی خواهد بود؛ قطعی برق امسال جدای از کارخانه‌های سیمان و فولاد حتی شهرک‌های کوچک صنعتی را نیز درگیر کرده است و حال پرسش اینجا است، زمانی که تامین برق شهرک‌های صنعتی به مشکل خورده است چگونه می‌توان انتظار داشت به برق صنایع سیمان و فولاد بدون هیچ مشکلی تامین شود و این صنایع خط تولید خود را حفظ کنند.

از طرف دیگر به دنبال افزایش قیمت‌ زغال‌سنگ، کک نفتی و نفت خام در پس‌ زمینه درگیری روسیه و اوکراین، انتظار می‌رود قیمت سیمان در بازارهای جهانی ۶ تا ۱۳ افزایش یابد.

قیمت سیمان

زغال سنگ مهمترین عنصر کلینکر است که یک ماده خام حیاتی مورد استفاده در صنعت تولید سیمان است. علاوه بر افزایش روزافزون قیمت زغال سنگ، قیمت تمام شده فرآورده‌های نفتی مانند بنزین و گازوئیل نیز در بازارهای بین المللی در حال افزایش است که تاثیر بسیار بدی بر هزینه تولید مواد اولیه سیمان و مواد بسته بندی می‌گذارد.

با توجه به آنچه گفته شد پیش‌بینی می‌شود کاهش و ثبات قیمت سیمان در بازار مقطعی باشد و این کالای اساسی به مدار رشد بازگردد.

قیمت سیمان

تاریخچه التهاب؛ رابطه قیمت سیمان با تابستان 

سیمان در پنجم تیرماه سال ۱۳۹۸ به‌طور رسمی ۳۷ درصدی گران شد. در این تاریخ قیمت یک تن سیمان در بسته‌بندی‌های ۵۰ کیلویی به ۲۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. یک‌سال بعد در نهم تیرماه، یک‌بار دیگر دولت مجوزی برای افزایش قیمت همان مقدار سیمان تا ۲۵۵ هزار تومان صادر کرد. در این زمان قیمت مصوب هر پاکت سیمان برای مصرف‌کننده به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. اگرچه گزارش‌ها نشان می‌دهند در همان تاریخ بازار آزاد سیمان را با قیمت ۴۰ هزار تومان به‌رسمیت می‌شناسد. خبرگزاری تسنیم در بهمن ۱۳۹۹ گزارشی کار کرده و نوشته قیمت هر تن سیمان در بسته‌بندی ۵۰ کیلویی تا ۶۰۰ و حتی ۸۰۰ هزار تومان پیش رفته است. این خبرگزاری از قول تولیدکننده‌ها اضافه کرده با توجه به شرایط، منطقی خواهد بود که دولت افزایش قیمت هر تن سیمان تا ۵۰۰ هزار تومان را بپذیرد و در ادامه کنایه‌ای انتخاباتی حواله داده‌اند: دولت به‌خاطر نزدیک بودن انتخابات این تصمیم را عقب می‌اندازد!

قیمت سیمان

دولت علیه دولتقیمت پاکت ۵۰ کیلویی سیمان با شروع تابستان از ۳۵ هزار تومان تا ۵۰، ۶۰ و به‌روایتی تا ۷۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده 

رقابت‌های انتخابات سال ۱۴۰۰، در خردادماه با پیروزی سیدابراهیم رئیسی به پایان رسید. دولت جدید در ۱۲ مرداد مستقر شد و در فاصله این اتفاقات قیمت سیمان با سوءاستفاده از خالی ماندن صندلی ریاست وزارت صنعت شتابان بالا رفت. محمدحسن آصفری، نماینده اراک در اوج ماجرا، هشدار داد قیمت سیمان از پاکتی ۱۷ هزار تومان به ۷۰ هزار تومان رسیده است. خود تولیدکننده‌ها هم به این وضعیت اعتراض داشتند. تسنیم در هشتم مرداد از قول یک تولیدکننده نوشته: مگر می‌شود سیمان از کارخانه ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان خارج شود، اما با قیمت بیش از ۱۰۰ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد؟

قیمت سیمان

مردم در تابستان ۱۴۰۰، با برنامه و بی‌برنامه و به‌طور مکرر شاهد قطع برق بودند. خبر‌هایی درباره توقف اجباری فعالیت کارخانه‌های مشهور مثل کارخانه سیمان بروجرد، کارخانه سیمان بجنورد و... به‌گوش رسید و قیمت سیمان این‌بار با تاثیرپذیری از کاهش تولید، بالا رفت.

نوزدهم شهریورماه ۱۴۰۰، علی نیکزاد به‌عنوان نایب‌رئیس وقت مجلس در حساب توییتر خود نوشت: پیش از این دو سرپرست و یک وزیر دولت دوازدهم قول ساماندهی بازار فولاد و سیمان داده بودند که متاسفانه نتوانستند عمل کنند. در نشستی که با وزیر جدید صمت داشتیم، قول دادند [قیمت]کیسه سیمان که هم‌اکنون در بازار ۲۷ هزار تومان است، ظرف ۱۵ روز به ۲۵ هزار تومان برسد.

سیدرضا فاطمی‌امین دو روز بعد خبر پیروزی را به نمایندگان مجلس اعلام کرد: خوشبختانه قیمت سیمان به نرخ پیش از قطعی برق بازگشت و قیمت آن در بورس به کیسه‌ای ۲۵ هزار تومان رسید. تاریخ این روز را به‌خاطر بسپارید؛ ۲۱ شهریور ۱۴۰۰.

کاهش دمای هوا و برچیده شدن قطعی برق در کنار ایده عرضه در بورس کالا، دو عاملی هستند که دست در‌دست هم باعث شدند بازار سیمان در پاییز و زمستان ۱۴۰۰ آرام بگیرد. تنها یک خبر در سوم اسفند ماه با کلیدواژه سیمان منتشر شده که در مدح عرضه سیمان در بورس کالا است. فروردین امسال یک مقام صنفی در بخش ساخت مسکن کمی گلایه کرده و دیگر هیچ. تا خود ۱۲ تیرماه سیمان دغدغه هیچ‌کس نبوده، اما انگار قرار است با رسیدن تابستان بازار سیمان رم کند. بعضی‌ها می‌گویند اگرچه امسال شاهد قطع برق نیستیم و روند فعالیت کارخانه‌های سیمان و جریان عرضه و تقاضا عادی است. روایت‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد کارخانه‌ها سرعت تولید را افزایش داده‌اند و حتی بعضی از آن‌ها شب تا صبح فعالیت خود را ادامه می‌دهند. اما با شروع تابستان قیمت پاکت ۵۰ کیلویی سیمان از ۳۵ هزار تومان تا ۵۰، ۶۰ و به‌روایتی تا ۷۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. دوباره به گفتگوی مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت با خبرگزاری تسنیم برمی‌گردیم. جایی که سیف‌الله امیری گرانی را گردن دلالان انداخته و گفته یک سری سلسه اقدامات برای کوتاه کردن دست واسطه‌ها انجام گرفته.

قیمت سیمان

افرادی که به بورس سیمان مراجعه می‌کنند، حالا باید قبل از ثبت سفارش جدید، حتما فاکتور فروش ۷۰ درصد از خرید قبلی را ارائه دهند. فعالان بازار هم چنین روایتی را تایید می‌کنند. حداقل همگی درباره حضور پررنگ دلال‌ها در بازار سیمان اتفاق نظر دارند. چه چیزی باعث شده دلالان ناگهان به خرید سیمان علاقمند شوند؟ از اینجا به بعد را باید دست به عصا حرکت کرد. با تاکید روی عباراتی مثل شاید و احتمالا. قرار است انگشت اشاره‌مان را به سمت دولت بگیریم و دست روی طرح بزرگ و مهم نهضت ملی مسکن بگذاریم. پروژه‌ای که قرار است تا پایان عمر دولت سیزدهم، سالانه یک میلیون واحد مسکونی و روی هم رفته چهار میلیون واحد مسکونی تحویل دهد. اگر شما دلال بودید و پیروزی‌تان در رسیدن به سود آنچنانی بود، چرا باید فرصت ایده‌آلی را که رونق گرفتن ساخت‌وساز در گوشه گوشه کشور ایجاد می‌کند، از دست بدهید؟ آن هم در شرایطی که می‌دانید بازار سیمان قادر است با رشد بیش از ۱۰۰ درصد قیمت همراه شود. تنها خبر بد برای دلا‌لها این است که مدت زمان نگهداری سیمان در انبار‌ها سه ماه خواهد بود و بعد از گذشت این مدت سیمان خراب می‌شود.

منبع: خبر آنلاین/فرارو

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

  ارسال نظر:

  فن آوری اطلاعات
  بورس
  خودرو
  پتروشیمی
  مناطق آزاد
  گردشگری
  صنایع غذایی
  انرژی
  بانک
  بیمه