آبله میمونی | وضعیت آبله میمونی | هشدار آبله میمونی

کدخبر : 562572

نتایج یک تحقیق درباره آبله میمونی علائم جدیدی را نشان می دهد که در ادامه مطلب می خوانید.

آبله میمونی در وضعیت خطرناکی قرار گرفته است. سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطراری برای آبله میمونی اعلام کرده است. آبله میمونی در دنیا در حال پیشرفت است و افرادی بیشتری را مبتلا می کند. هشدار سازمان بهداشت جهانی برای آبله میمونی اعلام شده است. آبله میمونی علائمی جدید دارد که در ادامه مطلب می خوانید.

محققان در آخرین شماره مجله تخصصی BMJ گزارش دادند که نشانه های اصلی بیماری آبله میمونی تغییر کرده و این علائم منحصر به فرد شامل درد انتهای روده بزرگ، تورم آلت تناسلی، ضایعات منفرد و لوزه های متورم است.

محققان در این رابطه توضیح دادند: درک این یافته ‌ها پیامد های عمده ‌ای برای ردیابی تماس، توصیه‌ های بهداشت عمومی و اقدامات کنترل عفونت و جداسازی مداوم خواهد داشت.

آبله میمونی

برای این مطالعه، محققان ۱۹۷ مورد تایید شده آبله میمونی را در یک مرکز بیماری های عفونی در لندن بین ماه های می و ژوئیه ۲۰۲۲ ارزیابی کردند. یافته های این مطالعه نشان داد همه بیماران با ضایعات آبله میمونی، بیشتر در ناحیه تناسلی یا نزدیک مقعد مراجعه کردند. همه موارد مرد بودند و همه به جز یک نفر مردانی بودند که با مردان دیگر رابطه جنسی داشتند.

اکثر بیماران (۸۶%) علائم سیستمیک مانند تب (۶۲%)، تورم غدد لنفاوی ۵۸ درصد درد عمومی و ۳۲ درصد نیز درد عضلانی  را گزارش کردند.

برخلاف گزارش‌های قبلی که نشان می ‌داد چنین علائمی مقدم بر ضایعات پوستی است، محققان بریتانیایی دریافتند که ۳۸ درصد از بیماران قبل از علائم سیستمیک ضایعات پوستی داشته و ۱۴ درصد نیز فاقد سایر علائم بوده و فقط ضایعات پوستی داشتند.

در مجموع ۷۱ بیمار درد مقعدی، ۳۳ نفر گلودرد و ۳۱ نفر آلت تناسلی متورم داشتند، در حالی که ۲۷ بیمار ضایعات دهانی، ۲۲ بیمار ضایعه منفرد و ۹ نفر لوزه متورم داشتند.

محققان خاطرنشان کردند: پیش از این ضایعات منفرد و لوزه های متورم قبلاً به عنوان علائم معمول آبله میمون شناخته نشده بودند.

به گفته محققان، در مجموع، ۱۰ درصد از بیماران این مطالعه برای مدیریت علائم، که اغلب درد رکتوم و تورم آلت تناسلی است، در بیمارستان بستری شدند.  محققان دریافتند که بیش از یک سوم (۳۶٪) از شرکت کنندگان نیز دارای اچ آی وی هستند.

آبله میمونی

ویروس را جدی بگیرید

با این حال، او گفت که شیوع این بیماری به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته و در حال حاضر به یک نگرانی بین‌المللی تبدیل شده است.

تدروس آدهانوم گفت این اعلامیه به تسریع توسعه واکسن‌ها و اجرای اقدامات لازم برای مهار شیوع این ویروس کمک می‌کند.

همچنین سازمان جهانی بهداشت توصیه‌هایی را صادر کرده که کشورها را تشویق کند تا برای جلوگیری از انتقال این ویروس و محافظت از افرادی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، اقدام کنند.

در همین راستا، تدروس گفت: «این شیوعی است که می‌توان با به‌کارگیری استراتژی‌های درست در گروه‌های مناسب جلوی آن را گرفت».

این یک فریاد جمعی برای کشورهاست که ویروس را جدی بگیرند. این اعلامیه، آگاهی را در سراسر جهان افزایش می‌دهد و می‌تواند به کشورهای فقیرتر کمک کند تا ابزارهای مورد نیاز برای کنترل آبله میمون را دریافت کنند.

آبله میمون

آبله میمون به آسانی کووید گسترش نمی‌یابد، اما در حال حاضر واکسنی وجود دارد [که برای آبله ساخته شده است] و تزریق آن، محافظت خوبی ارائه را می‌دهد.

همچنین مقامات بهداشتی امارات متحده عربی روز گذشته (یکشنبه) ابتلای سه تن دیگر به بیماری آبله میمونی را در این کشور تایید کردند.

چگونه باید از خود در برابر ابتلا به آبله میمون محافظت کرد؟

متخصصان حوزه بهداشت و درمان بر این باورند که احتمال سرایت آبله میمون در بین عموم جمعیت پایین است اما اقداماتی می‌تواند ریسک ابتلا به ویروس را کاهش دهد.

موارد زیر توصیه‌های جمع‌آوری شده از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا، خدمات سلامت همگانی بریتانیا و سازمان بهداشت جهانی است:

- از تماس با افرادی که اخیرا به آبله میمون مبتلا شده‌اند یا کسانی که ممکن است به این بیماری مبتلا باشند، دوری کنید.

 
- در تماس نزدیک با فرد مبتلا و نشانه‌دار، ماسک بزنید.

آبله میمونی

- از تماس با حیواناتی که می‌توانند ناقل آبله میمون باشند دوری کنید؛ از جمله حیوانات مریض یا لاشه جانوران و به ویژه حیواناتی همچون میمون و جوندگان که سابقه ابتلا به این بیماری را دارند.

- دست‌هایتان را به‌ خوبی تمیز کنید، مخصوصا پس از تماس با افراد یا حیواناتی که مبتلا به بیماری یا مشکوک به ابتلا هستند. می‌توانید دستانتان را با آب‌ و صابون بشویید یا از ژل ضدعفونی‌کننده دست استفاده کنید.

- اگر از فرد مبتلا یا مشکوک به ابتلا به آبله میمون نگهداری می‌کنید، لباس محافظتی بپوشید.

- فقط گوشت کاملا پخته‌شده بخورید.

آبله میمون

منبع: تجارت نیوز/ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

‍‍‍
ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه