اربعین حسینی | ثبت نام اربعین حسینی | مهلت ثبت نام اربعین حسینی

کدخبر : 565861

رئیس سازمان حج و زیارت با اعلام فوت 48 نفر در ارعین حسینی امسال تأکید کرده که برای راهی شدن به سمت کشور عراق حتماً در سامانه سماح ثبت نام کنید.

اربعین حسینی در لغت به معنی چهلم است و در اصطلاح اسلامی، یک مراسم مذهبی شیعی است که بیستم صفر ۶۱ هجری قمری چهل روز پس از روز عاشورا، روز کشته‌شدن حسین بن علی (ع) نوه محمد (ص)، فرزند علی بن ابی طالب (ع) و فاطمه زهرا (س) و امام سوم شیعیان در کربلا برگزار می‌گردد. حسین بن علی و ۷۱ نفر از یارانش در سال ۶۱ در جنگ کربلا توسط سپاه عبید الله بن زیاد کشته شدند. اربعین حسینی بزرگترین پیاده‌روی جهان است که رکوردی بیش از ۴۵ میلیون نفر زائر به شهر کربلا دراین روز ثبت شده‌است. در روزهای اخیر اخبار خوبی از اربعین حسینی به گوش نمی رسد. متأسفانه تاکنون 48 نفر از زائرین ایرانی اربعین حسینی جان خود را از دست دادند. اربعین حسینی

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: برخی ناآگاهانه و برخی با انگیزه سیاسی از مدیریت دولت عراق در امور اربعین انتقاد می‌کنند در حالی که این دولت نهایت همکاری و همراهی را با دولت ایران داشته است.

سید صادق حسینی رئیس سازمان حج و زیارت در نشست خبری که امروز (دوشنبه) در کربلا برگزار شد، با اشاره به همکاری دولت عراق در استقبال از زائران ایرانی، گفت: برخی ناآگاهانه و برخی با انگیزه‌های سیاسی از دولت عراق انتقاد می‌کنند در حالی که نمی‌دانند دولت عراق با تمام توان با دولت ایران نهایت همکاری را داشتند که لغو روادید و حضور افراد با گذرنامه‌های غیرمعتبر از جمله آن است.

وی با تقدیر مجدد از دولت و مردم عراق، گفت که همکاری دولت و مردم عراق با دولت و زائران ایرانی شایسته تحسین و تقدیر است.

حسینی با اشاره به حضور زودهنگام زائران ایرانی در عراق، گفت: قرار بر این بوده که یک هفته مانده به اربعین زائران ایرانی وارد عراق شوند چون موکب عراقی در مسیر نجف به کربلا 10 روز قبل راه‌اندازی می‌شود اما برخی زائران ایرانی 20 روز قبل از اربعین مشرف شده‌ بودند اما همین ورود زودهنگام نیز با سخاوتمندی مردم عراق مدیریت شد.

لیست دفاتر فروش بلیت پروازهای اربعین حسینی | برگ گذر ویژه اربعین از امروز قابل دریافت است

حسینی با اشاره به خدمات سازمان حج و زیارت از جمله طبخ 20 هزار غذا به صورت روزانه، کمک رسانی به 84 هزار زائر گمشده، راه‌اندازی 8 ایستگاه در هشت شهر برای کمک به زائران و بیمه زائران، گفت: تاکنون 48 نفر فوتی بر اثر مرگ طبیعی یا سانحه داشتیم که 70 درصد از فوتی ها مشمول بیمه نیستند و در سامانه سماح ثبت نام نکرده بودند که از همین جهت خواهش می‌کنیم زائران در سامانه ثبت نام کنند.

وی با بیان اینکه تا امروز 3 میلیون و 350 هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده‌اند، از توجه زائران به مدیریت سفر و‌ حداقل حضور در کربلا ابراز خرسندی کرد و گفت: دیروز 169 هزار 810 خروجی از مرزهای زمینی و هوایی به سمت عراق داشتیم و تعداد زائرانی که برگشته‌اند 187 هزار 594 نفر بوده است که نشان می دهد زائران به توصیه ها توجه کرده و بعد از حضور در کربلا، به کشور بازگشته‌اند و توقف در نجف را به یک روز محدود کرده‌اند.

رئیس سازمان حج و زیات در توصیه‌ای به زائران گفت: در ساعت گرما در مسیر راهپیمایی حضور نداشته باشید چرا که 11 هزار نفر دچار گرمازدگی شدند که همه آنها درمان شدند.

میز خدمت اربعین بیمه تجارت‌نو در مرزهای خروجی کشور

بیشتر بخوانید: لیست دفاتر فروش بلیت پروازهای اربعین حسینی | برگ گذر ویژه اربعین از امروز قابل دریافت است

 بخش عمده‌ای از فروش بلیت پروازهای اربعین از طریق مراجعه به سایت‌های شرکت‌های هواپیمایی است و امروز لیست دفاتر فروش بلیت پروازهای اربعین منتشر شد.

به نقل از مشرق، با توجه به آنکه بخش عمده‌ای از فروش بلیت‌های پروازهای اربعین از طریق اینترنتی و مراجعه به سایت‌های خود شرکت های هواپیمایی بود امروز لیست دفاتر فروش بلیت های پروازهای اربعین منتشر شد.

بنابراین مسافران پروازهای اربعین با مراجعه به این دفاتر می‌توانند بلیت با نرخ مصوب تهیه کنند.

اربعین حسینی

۱۶ بانک دیگر هم مکلف به عرضه ارز اربعین شدند

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی از عرضه ارز اربعین با نرخ توافقی به زائران توسط شعب ارزی ۱۶ بانک دیگر خبر داد.

به نقل از ایبِنا، مصطفی قمری‌وفا در توییتی نوشت: بانک مرکزی در راستای تسهیل شرایط عزیمت هموطنان به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی، علاوه بر ۵ بانک عامل قبلی، تمامی شعب ارزی ۱۶ بانک دیگر را هم با اولویت شهر تهران و کلان شهرها مکلف کرد تا ارز اربعین را با نرخ توافقی به زائران محترم عرضه کنند.

اربعین حسینی

صدور آنی برگ گذر ویژه اربعین

سخنگوی فراجا از صدور آنی برگ گذر ویژه اربعین از امروز خبر داد و گفت: تا به امروز ۴۱۰ هزار گذرنامه ویژه اربعین یا همان برگ گذر ویژه اربعین صادر شده است.

به نقل از مهر، سردار مهدی حاجیان در برنامه سلام صبح بخیر اظهار داشت: با تمهیداتی که اندیشیده شد و با هماهنگی که با ستاد مرکزی اربعین شد امسال دو اتفاق خوب در بحث صدور اسناد هویتی در بحث گذرنامه و برگ گذر ویژه اربعین رخ داد.وی افزود: یکی از این اتفاقات خوب این بود که غیر از گذرنامه، گذرنامه ویژه اربعین یا همان برگ گذر ویژه اربعین را کشور عراق پذیرفت و دومین اتفاق برچسب اعتباری بود که در گذرنامه‌های فاقد اعتبار زده شد.

تمدید اعتبار ۲۶۰ هزار گذرنامه تا به امروز

حاجیان با بیان اینکه ۲۶۰ هزار نفر متقاضی برای تمدید اعتبار گذرنامه تا به امروز به مراکز گذرنامه مراجعه کرده اند، گفت: روند تمدید اعتبار گذرنامه که در واقع برچسب اعتبار زده می‌شوند حدود ۴-۵ دقیقه طول می‌کشد.

سخنگوی فراجا با بیان اینکه تا به امروز ۴۱۰ هزار گذرنامه ویژه اربعین یا همان برگ گذر ویژه اربعین صادر شده است، گفت: ۳۷۰ هزار برگ گذر ویژه اربعین تا به الان تحویل اداره پست داده شده است و مابقی آن هم تا ظهر امروز به اداره پست تحویل داده می‌شود.

 اربعین حسینی

روزانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار گذرنامه صادر و یا تمدید اعتبار می‌شود

وی ادامه داد: از ابتدای مرداد امسال تا کنون یک میلیون و ۳۶۰ هزار گذرنامه صادر شده است یعنی می‌توان گفت روزانه بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار برگ گذر ویژه و گذرنامه صادر و یا تمدید اعتبار شده است.

حاجیان با بیان اینکه اسناد هویتی بر اساس تقاضای افراد صادر می‌شود، تصریح کرد: از مرداد ماه به یک باره تقاضا ۱۰ برابر شد این در حالی است که پلیس توانایی صدور ۳۰ هزار جلد گذرنامه را به صورت روزانه دارد.

سخنگوی فرماندهی انتظامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نمی‌شد پیش بینی کرد که قرار است چه تعداد گذرنامه صادر شود، بیان کرد: صدور گذرنامه با درخواست افراد انجام می‌شود و ما نمی‌توانیم پیش بینی کنیم که آیا فردی می‌خواهد این گذرنامه را تمدید اعتبار کند یا خیر.

وی ادامه داد: امسال به دفاتر پلیس +۱۰ اجازه داد شد که از ۸ صبح تا ۶ بعدازظهر فعالیت کنند و درخواست‌های برگ گذر ویژه اربعین را ثبت کنند.

حاجیان گفت: از امروز صدور برگ گذر ویژه به روز شده است، یعنی اگر کسی برای گرفتن برگ گذر ویژه امروز اقدام کند همین امروز و در همان لحظه برایش برگ گذر ویژه صادر می‌شود.

اربعین حسینی

سخنگوی فراجا بیان کرد: از مردم تقاضا می‌کنند افرادی که قصد شرکت در مراسم اربعین را دارند فقط درخواست برگ گذر ویژه آن هم از دفاتر پلیس +۱۰ داشته باشند.

وی گفت: افرادی که به هر دلیلی گذرنامه هایشان به دستشان نرسیده است می‌توانند به مراکز صدور گذرنامه مراجعه کنند و وضعیت گذرنامه خود را پیگیری کنند؛ البته افراد از طریق سامانه پلیس من هم می‌توانند این پیگیری را انجام دهند.

مشکلات سامانه پلیس من برطرف شد

حاجیان با بیان اینکه سامانه پلیس من مشکلاتی داشت که امکان ثبت درخواست را با سخت کرده بود، گفت: این مشکلات برطرف شد و دیگر هیچ مشکلی برای ثبت درخواست صدور گذرنامه وجود ندارد.

سخنگوی فرماندهی انتظامی ادامه داد: در تهران دو مرکز برای صدور گذرنامه وجود داشت، یکی مرکز ستارخان و دیگری خیابان شهید مطهری که از روز گذشته دو مرکز دیگر یکی جنت آباد و دیگری شهر ری هم اضافه کردیم تا صف‌ها شکسته شود.

اربعین حسینی

تکلیف سربازان و سربازان غایب در اربعین چیست

وی با اشاره به وضعیت سربازان برای سفر به اربعین گفت: در این حوزه دو دسته افراد داریم؛ یکی افرادی که مشمول هستند و دیگر افرادی که مشمول غایب هستند؛ آنها که غایب هستند هیچ چاره‌ای ندارد و به هیچ عنوان نمی‌توانند از مرز خارج شوند.

حاجیان در پایان گفت: اما آنهایی که مشمول غیر غایب هستند می‌توانند بدون هیچ وثیقه ای به این سفر بروند و مشکلی برای خروج از کشور ندارند.

منبع: تسنیم/باشگاه خبرنگاران جوان/تجارت نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه