کامران قاسمپور

کدخبر : 566158

کامران قاسمپور با پیروزی 2-0 مقابل جیدن کاکس قهرمانی خود در رقابتهای جهانی را تکرار کرد.

کامران قاسم‌پور (زادهٔ ۲۶ آذر ۱۳۷۵) کشتی‌گیر اهل جویبار ایران است که در دستهٔ ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد به رقابت می‌پردازد. کامران قاسمپور دارندهٔ مدال طلای قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۱ در دستهٔ ۹۲ کیلوگرم و مدال طلای مسابقات قهرمانی کشتی آسیا در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ است. کامران قاسمپور دو مرتبه نیز عنوان نخست رقابت‌های وزن ۸۶ کیلوگرم زیر ۲۳ سال جهان را در ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به دست آورده‌است.

کامران قاسمپور طلا گرفت

کامران قاسمپور کشتی‌گیر جوان جویباری برای دومین بار در دومین فینال متوالی جیدن کاکس آمریکایی این قهرمان نام‌آور کشتی جهان را با نتیجه ۲-۰ شکست داد و اولین طلای کشتی آزاد ایران در این رقابت‌ها را به دست آورد.

قاسمپور در یک کشتی تماشایی و فکورانه که هر لحظه از آن بوی خاک شدن و امتیاز دادن به گوش می‌رسید، موفق شد با سر و صورت زخمی و با تلاش بسیار کشتی را تا شش دقیقه بدون دادن امتیاز پیش ببرد و کاکس آمریکایی را شکست بدهد که این اولین پیروزی کاروان کشتی ایران مقابل رقبای آمریکایی در این دوره از رقابت‌ها بود.

کامران قاسمپور

قاسمپور در پایان مسابقه در حالی که نفس نفس می‌زد و خون از سر و رویش می‌چکید، طلای خود را به همه مردم ایران تقدیم کرد که برایش دعا کردند و منتظر پیروزی‌اش بودند.

کامران قاسمپور

این کشتی آنچنان حساس، نزدیک و پر افت و خیز بود که تا ۱۰ ثانیه آخر نمی‌شد حدس بزنید که قاسمپور که در وقت اول با خاک کردن حریف دو امتیاز از او گرفته بود، از آن موفق بیرون می‌آید یا نه اما او که در ابتدای کشتی توانسته بود از دو خم برق‌آسای کاکس جان سالم به در ببرد، در ادامه کشتی بعد از خاک کردن حریف، با رویه‌ای کاملا فکورانه و مثبت این حریف را از پیش رو برداشت.

 

نقطه اوج کار قاسمپور اداره کشتی او در یک دقیقه پایانی بود که با نزدیک شدن به حریف آمریکایی و بستن همه روزنه‌های هجوم و واکنش‌های سریع به زیرهای چپ و راست او، حتی اجازه نداد دست جیدن کاکس به پایش برسد مگر پس از سوت پایان مسابقه و لحظه‌ای که پژمان درستکار از خوشحالی روی تشک آمده بود تا شاگرد خوش‌تکنیک خود را در آغوش بگیرد.

قاسمپور با این طلا دومین مدال خوش‌رنگ متوالی خود را از رقابت‌های جهانی صید کرد؛ در حالی که سال قبل با نتیجه ۳-۳ این حریف آمریکایی را که به بدن عضلانی و قدرت فراوانش مشهور است شکست داده بود.

کامران قاسمپور

به این ترتیب کشتی ایران از اولین طلای جهانی کام گرفت و حالا امیدوار است فردا در دو فینال باقی‌مانده، توسط رضا اطری و رحمان عموزاد دو طلای دیگر را هم به دست بیاورد؛ اگرچه دیگر آمریکا فاصله امتیازی خود را با ایران زیاد کرده و با مقام قهرمانی رسیده است.

با طلایی که قاسمپور امشب به دست آورد زخم کشتی ایران پس از شکست دیشب حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور اندکی التیام یافت و حالا با پایان خوش رقابت‌های فردا، کار ملی‌پوشان ایران در مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۲ به پایان خواهد رسید.

سومین روز از رقابت های کشتی آزاد قهرمانی جهان در حالی از ساعت 13 امروز در بلگراد صربستان آغاز شد که روز گذشته پایان بسیار تلخی برای کشتی گیران کشورمان داشت و پس از شکست در هر سه مسابقه رو در رو با کشتی گیران آمریکایی، نهایتاً محمد نخودی و حسن یزدانی به مدال نقره دست پیدا کردند و امیرحسین زارع نیز مدال برنز را از آن خود کرد. همچنین  در سه وزن دوم نیز کامران قاسمپور مانند سال گذشته به فینال وزن 92 کیلوگرم راه پیدا کرد و یونس امامی نیز راهی دیدار رده بندی وزن 74 کیلوگرم شد. 

در رقابت های امروز، علاوه بر برگزاری دیدارهای شانس مجدد، رده بندی و فینال اوزان 57، 74 و 92 کیلوگرم، مرحله مقدماتی 3 وزن آخر مسابقات یعنی اوزان 61، 65 و 97 کیلوگرم پیگیری شد.

علاوه بر قاسمپور و امامی، سه کشتی گیر دیگر ایران نیز امروز به روی تشک رفتند که از بین آنها فقط محمدحسین محمدیان سابقه کسب مدال جهانی را دارد. 

رضا اطری که پیش از این سه حضور ناموفق را در رقابت های جهانی تجربه کرده و در المپیک توکیو نیز به مقام پنجم رسید، امسال به یک وزن بالاتر یعنی 61 کیلوگرم آمده تا بالاخره نخستین مدال جهانی خود را کسب کند. رحمان عموزاد نیز که سال گذشته خیلی زود از دور رقابت ها کنار رفت، امسال در وزن 65 کیلوگرم به میدان رفته و نشان داده که حرف های زیادی برای گفتن دارد. نماینده وزن 97 کیلوگرم کشورمان نیز محمدحسین محمدیان است که 8 سال پیش در تاشکند ازبکستان به مدال برنز وزن 86 کیلوگرم رسید و به دنبال این است تا ناکامی المپیک توکیو را در بلگراد جبران کند.

این سه کشتى گیر در مسابقات صبح خوش درخشیدند و شکست تمامى رقبا فعلا بدون حتى باخت در نیمه نهایى حاضر هستند. 

بدین ترتیب فعلا ایرانى ها امروز دو نبرد انتقامى در نیمه نهایى ٩٧ کیلو و فینال ٩٢ کیلو با کشتى گیران سرشناس آمریکایى دارند.

 پوشش زنده خبری

26 شهریور 1401 ساعت 19:52

صعود اطرى به فینال و شکست کشتى گیر آمریکایى در این وزن کمى ایران را به کسب عنوان قهرمانى امیدوار کرد.

26 شهریور 1401 ساعت 19:50

در دیگر نیمه نهایی وزن ۶۱ کیلوگرم، ری هیگوچی از ژاپن و نایب قهرمان المپیک ریو، با نتیجه ۱۵ بر ۷ ست گراس از آمریکا را شکست داد تا فردا شب و در دیدار فینال مقابل رضا اطری قرار بگیرد.

26 شهریور 1401 ساعت 19:46

اطری بالاخره به مدال جهانی رسید. در دیدار نیمه پایانی وزن ۶۱ کیلوگرم، رضا اطری در مقابل نارانخو نارمانداخ از مغولستان قرار گرفت که پس از اینکه حریف نتوانست در ۳۰ ثانیه اخطار امتیازی بگیرد، وقت نخست با برتری ۱ بر صفر نماینده کشورمان به پایان رسید. در وقت دوم کشتی گیر مغول اطری را خاک کرد و پس از ۳۰ ثانیه اخطار نیز ۱ امتیاز گرفت تا حساب کار ۳ بر ۱ شود. در کمتر از یک دقیقه به پایان مسابقه، اطری با یک زیرگیری حریف را خاک کرد و در ادامه نیز بر روی حمله حریف یکبار دیگر او را خاک کرد و با پیروزی ۵ بر ۳ به فینال راه پیدا کرد.

رحمان عموزاد

26 شهریور 1401 ساعت 16:22

رحمان عموزاد که بعد از برترى برابر حریف مجارستانى قصد داشت به او دلدارى بدهد و اینگونه به صورت حریف بوسه زد، با واکنش عجیب حریف روبرو شد و کشتى گیر مجارستانى او را هل داد!

26 شهریور 1401 ساعت 16:09

در جدال بین دو کشتی گیر روسی الاصل، این باتیربک تساکولوف از اسلواکی بود که توانست ولادیسلاو بایتسایف از مجارستان را ۴ بر ۲ مغلوب کند و به نیمه نهایی وزن ۹۷ کیلوگرم برسد.

26 شهریور 1401 ساعت 16:02

کایل اسناید آمریکایی نیز موفق شد با حساب ۱۰ بر صفر ماگومدخان ماگومدوف از آذربایجان را از پیش روی بردارد تا حریف محمدیان در نیمه نهایی وزن ۹۷ کیلوگرم شود.

26 شهریور 1401 ساعت 16:01

بازگشت تماشایی محمدیان برای صعود به نیمه نهایی. در دیدار یک چهارم پایانی وزن ۹۷ کیلوگرم، محمدحسین محمدیان برابر محمد زاکاریف از اوکراین به میدان رفت که در همان ابتدا و بر روی حمله خودش لنگ خورد و ۴ امتیاز از دست داد و پس از آن هم پای هر یک از دو کشتی گیر یکبار از تشک خارج شد تا وقت اول با نتیجه ۵ بر ۱ تمام شود. نماینده کشورمان در وقت دوم یک بار حریف را خاک کرد و دو بار هم او را به بیرون از تشک برد تا نتیجه ۵ بر ۵ شود. در ادامه نیز یک بار دیگر حریف را از تشک خارج کرد و در لحظات آخر نیز او را به پل زد تا با برتری ۸ بر ۵ پیروز این دیدار شود.

26 شهریور 1401 ساعت 15:49

در بالای جدول وزن ۶۱ کیلوگرم نیز ری هیگوچی ژاپنی و ست گراس آمریکایی به نیمه نهایی راه پیدا کردند.

26 شهریور 1401 ساعت 15:48

نارانخو نارمانداخ مغولستان با نتیجه ۱۳ بر ۵ الغ بک ژولدوشبکوف قرقیزستانی را مغلوب کرد تا عصر امروز در نیمه نهایی وزن ۶۱ کیلوگرم در مقابل رضا اطری قرار بگیرد.

26 شهریور 1401 ساعت 15:47

امیرحسین زارع، آزادکار سنگین وزن ایران که دیشب به مدال برنز رسید، امروز از روى سکوها مشغول تشویق هم تیمى هایش است.

کامران قاسمپور طلا گرفت | کامران قاسمپور با شکست کاکس آمریکایی قهرمان جهان شد

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه