هادی چوپان

کدخبر : 566476

هادی چوپان، قهرمان پرورش اندام ایران و جهان به دلیل بی توجهی ها از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد!‌

 هادی چوپان متولد 1366 می باشد. مسابقات قهرمانی پرورش‌اندام مستر‌المپیا در‌حالی برگزار شد که هادی چوپان، پرورش‌اندام‌کار کشورمان، توانست عنوان سوم را از آن خود کند. هادی چوپان که به گرگ ایرانی معروف است، همچنین جایزه مردمی این مسابقات را نیز به خود اختصاص داد.

 

هادی چوپان

هادی چوپان، قهرمان پرورش اندام ایران و نفر سوم مستر المپیا که ارزشمندترین مسابقات بدنسازی محسوب می شود، به دلیل بی توجهی ها از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد!‌او در پست اینستاگرامی خود حمایت نشدن از سوی مسئولان و نهادهای مختلف برای انجام تمرینات آماده سازی و اعزام به مسابقات بین اللملی را علت این تصمیم بیان کرده است. چوپان همچنین عنوان کرده که دستاوردهایش هیچ اهمیتی برای مسئولان ندارد.چوپان چندی قبلی عنوان کرده بود که جایزه مالی او به خاطر کسب رتبه سوم مستر المپیا حتی در حد تامین مخارج گرفتن ویزای آمریکا برای شرکت در مسابقات هم نبوده است.این قهرمان پرورش اندام در یک گفت و گوی تلویزیونی و درباره حرفه خود قبل از ورود به این ورزش گفته بود که به عنوان گچ کار مشغول بنایی است و در کودکی بخش از شنوایی خود را هم از دست داده است.

خط و نشان هادی چوپان گرگ پارسی برای تمام بدنسازان دنیا 

مسابقات مسترالمپیا حرفه‌ای ۲۰۲۲ در حالی از ۱۵ تا ۱۸ دسامبر (۲۴ تا ۲۷ آذرماه ۱۴۰۱) در سالن Zappos شهر لاس‌وگاس ایالات متحده آمریکا برگزار خواهد شد که مانند سال‌های اخیر، پرافتخارترین و مهم‌ترین قهرمان پرورش‌اندام ایرانی یعنی هادی چوپان از کشورمان در این دوره از رقابت‌ها حضور خواهد یافت.

پیش از ظهور پدیده‌ای به نام چوپان، مرحوم بیت‌الله عباس‌پور از جامعه پرورش‌اندام کشورمان در این رویداد معتبر شرکت کرده و به مقام پنجمی مسترالمپیا ۲۰۱۳ دست یافته بود. این اتفاق ممکن بود برای هادی چوپان در مستر المپیای سال ۲۰۱۸ هم رخ بدهد هم وجود برخی محدودیت‌ها و قوانین صدور ویزا، جلوی قهرمان ایرانی را گرفت.

چوپان که به گرگ ایرانی هم شهرت دارد، در سال ۲۰۱۹ ورودی شگفت‌انگیز و سنت‌شکن به سنِ لاس‌وگاس داشت و در رقابتی سنگین با برندون کوری، قهرمان و نایب‌قهرمان ۳ دوره مسابقات مسترالمپیا و ویلیام بوناک از هلند، به مقام سوم اوورآل و کمربند قهرمانی از نگاه مردمی دست یافت و رکوردی تاریخی از خود بر جای گذاشت.

این قهرمان پرافتخار و تاریخ‌ساز ایرانی البته می‌توانست در دسته‌های قدی مشخص و معین هم به رقابت و مسابقه پرورش‌اندام بپردازد اما به واسطه جاه‌طلبی خاصی که همیشه از آن صحبت کرده، وارد دسته آزاد شد و با برترین ورزشکاران جهان به جدال پرداخت. چوپان این سنت را تاکنون حفظ کرده و حضورش در مسابقات ۲۰۲۲ در این دسته از اکنون قطعی است.

هادی چوپان در سال ۱۳۶۶ در سپیدان استان فارس متولد شد. در نوجوانی همراه برادر بزرگ‌ترش حسن، گچکار بوده‌است. در سال ۱۳۷۹ (۱۳ سالگی) به تشویق برادرش بدن‌سازی را آغاز کرد. پس از گذشتِ سه سال از آغاز فعالیت حرفه‌ای، به مقام سوم کشور و همچنین قهرمانی استان فارس دست پیدا کرد. در سال ۱۳۸۴ نخستین مدال ملی خود را به‌دست آورد. چوپان پس از تجربه کردن شکست‌ها و پیروزی‌های بسیار، چندین بار موفق به کسب عنوان قهرمانی و نایب‌قهرمانی شده‌است.

هادی چوپانمربی او در سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۷ جمشید اوجی بود. پس از آن، چند سال مربی نداشت و از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ علی نعمتی مربی‌گری او را بر عهده داشت. از اواخر ۱۳۹۶ به این سو هنی رامبد عهده‌دار مربی‌گری اوست. چوپان ساکن شیراز است و در آن شهر مدیریت یک باشگاه بدن‌سازی را بر عهده دارد. هادی چوپان در محافل جهانی ملقب به «گرگ پارسی» (The Persian Wolf) است.

هادی چوپان

هادی چوپان و مدال برنز مِستر المپیا

چوپان توانست عنوان سومی مستر المپیا ۲۰۱۹ در سال ۲۰۱۹ را کسب کند و برندهٔ ۱۰۰ هزار دلار جایزه شود. او همچنین موفق به دریافت جایزهٔ «قهرمان مردم» که به‌تازگی به این مسابقات افزوده شده‌است، نیز گردید. چوپان برای حضور در این رقابت‌ها با مشکلات مالی و سیاسی مواجه بود، چراکه در سال پیروزی‌اش، طبق فرمان اجرایی ۱۳۷۶۹، صدور ویزای آمریکا برای ایرانیان ممکن نبوده‌است و به گفته خودش جایزه‌اش تنها بخشی از هزینه‌های قهرمانی‌اش را پوشش می‌دهد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه