امنیت جام جهانی

امنیت جام جهانی زیر چتر نیروهای چندملیتی

امنیت جام جهانی زیر چتر نیروهای چندملیتی
کدخبر : 570286

مقامات دوحه برای تامین امنیت مسابقات جام جهانی که چشم میلیون ها بیننده به آن دوخته شده است، از 13کشور درخواست کرده اند تا به نیروهای امنیتی قطرکمک کنند

پس از چهار سال و نیم از آخرین دور مسابقات جام جهانی فوتبال در روسیه که با قهرمانی تیم ملی فرانسه پایان یافت، این بار قطر میزبان این رویداد مهم جهانی است تا  تکلیف قهرمان این دور از مسابقات نیز مشخص شود.علاوه بر صدها میلیون بیننده تلویزیونی که این بازی ها را مشاهده خواهند کرد، صدها هزار نفر نیز با سفر به قطر از نزدیک این بازی ها را نظاره‌گر خواهند بود و به همین منظور تامین امنیت تماشاچیان و بازیکنان تیم‌های ملی بر عهده میزبان این دور از مسابقات یعنی دولت قطر است.

مقامات قطر از سال ها پیش که پیروز رقابت بر سر میزبانی از بازی‌های جام جهانی فوتبال شدند، یکی از اولویت‌های برنامه‌ریزی برای برگزاری هرچه بهتر بزرگ ترین رویداد بزرگ ورزشی جهان را نحوه تأمین امنیت بازی‌ها در نظر گرفته‌اند.

حضور 13 کشور در تامین امنیت جام جهانی

قطر که میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را برعهده دارد با بسیاری از کشورها برای تامین تجهیزات و نیروها قرارداد امضا کرده است به این امید که از تکرار جنجال‌های بزرگ اخیر فوتبال در جهان جلوگیری کند. میدل ایست نیوز خبرداد :در تامین امنیت جام جهانی قطر 13 کشور از جمله آمریکا، بریتانیا، ترکیه، فرانسه، آلمان و پاکستان حضور دارند.الوقت نیز نوشت:انتظار می‌رود بیش از 1.2 میلیون هوادار در طول این رقابت که از ۲۰ نوامبر تا ۱۸ دسامبر برگزار می‌شود از قطر بازدید کنند. چون قطر کشوری کوچک در حاشیه خلیج فارس است و پیش از این چنین رویداد مهم بین‌المللی را تجربه نکرده است، به همین دلیل روی برخی کشورهای دوست و متحد خود در تامین امنیت مسابقات، حساب باز کرده است.در همین زمینه، وزارت کشور قطر اعلام کرده که با کمک نیروهای خارجی تحت فرماندهی قطر بیش از 50هزار نفر را برای تامین امنیت در طول جام جهانی آموزش داده است.

هرچند وظیفه تامین امنیت مسابقات برعهده نیروهای قطری است اما هزاران نفر از نیروهای خارجی هم به درخواست دوحه در این کشور حضور دارند تا در کنار قطری‌ها امنیت جام جهانی را تامین کنند.ترکیه که در سال های اخیر روابط خوبی با قطر به هم زده است و سطح همکاری های نظامی بین دو کشور روز به روز تقویت می‌شود، یکی از این کشورهاست که در تامین امنیت جام جهانی به نیروهای دوحه کمک می‌کند.بر اساس قراردادی که چند ماه پیش در این زمینه امضا شد طی تعهدات مقامات آنکارا بیش از سه هزار پلیس ضد شورش این کشور به قطر اعزام شده‌اند و برای کمک به تامین امنیت ورزشگاه ها و هتل‌ها در طول میزبانی جام جهانی فوتبال، تحت فرمان دولت ترکیه فعالیت خواهند کرد. همچنین سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه پیشتر گفته بود که این کشور ۶۷۷ نیروی امنیتی قطری را در ۳۸ حوزه مختلف حرفه‌ای آموزش داده است تا در برقراری امنیت مسابقات جام جهانی حضور داشته باشند.

در ماه آگوست هم دولت پاکستان با اعزام نیرو به قطر برای تامین امنیت در طول مسابقات موافقت کرد و تعدادی از نیروهای این کشور راهی دوحه شدند.دوحه همچنین یک توافق نامه همکاری امنیتی با مراکش امضا کرده است و رسانه‌های مراکشی گزارش دادند که رباط کارشناسان امنیت سایبری را در طول مسابقات به قطر اعزام خواهد کرد. کویت نیز گروهی از نیروهای امنیتی خود را عازم دوحه کرده تا در تامین امنیت مسابقات فوتبال کمک کنند.در کنار این کشورها، قطر توافق نامه‌ای را هم با وزارت دفاع ایالات متحده برای همکاری در زمینه «تدارکات فنی» در طول مسابقات امضا کرده است و بر این اساس، هدف این ترتیبات فنی شناسایی و تعیین مسئولیت‌های مرتبط با همکاری بین دو طرف و مشارکت نیرو‌های مسلح آمریکا در حمایت از برگزاری جام جهانی است.در ماه آگوست پارلمان فرانسه نیز اعزام حدود ۲۲۰ نیروی امنیتی به این شیخ‌نشین را تصویب کرد تا امنیت هواداران از جمله اتباع فرانسوی را تضمین کنند.

وزارتخانه دفاع انگلیس هم گفته با استفاده از قابلیت‌های نظامی برای مقابله با تروریسم و دیگر تهدیدات بازی‌های فوتبال، پشتیبان قطر خواهد بود. این حمایت شامل پشتیبانی امنیتی دریایی از سوی نیروی دریایی سلطنتی، آموزش پیشرفته جست وجوی محل برگزاری، برنامه‌ریزی عملیاتی و پشتیبانی فرماندهی و کنترل و مشاوره تخصصی خواهد بود. بر اساس این قرارداد همکاری، روز یک شنبه (13 نوامبر) کشتی‌های مین روب نیروی دریایی انگلیس برای تامین امنیت جام جهانی وارد قطر شدند. سه کشتی انگلیسی به کشتی‌های ۱۳ کشور دیگر ملحق خواهند شد که در تامین امنیت جام جهانی مشارکت دارند.

از سوی دیگر، قطر و ایتالیا نیز پیشتر قرارداد همکاری دفاعی به منظور آماده سازی برای جام جهانی امضا کرده بودند. علاوه بر این، اتحاد آتلانتیک شمالی (ناتو) هم گفته که در تامین امنیت جام جهانی فوتبال کمک خواهد کرد. این حمایت شامل آموزش در برابر تهدیدات ناشی از مواد شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژیکی و هسته‌ای  خواهد بود که توسط اسلواکی و مرکز عالی دفاع مشترک ناتو در جمهوری چک ارائه خواهد شد. همچنین شامل آموزش برای محافظت از افراد بسیار مهم (VIP) و مقابله با تهدیدات ناشی از مواد منفجره دست ساز است که توسط رومانی ارائه خواهد شد.

افزایش سطح آماده باش امنیتی

نیرو‌های امنیتی قطر به تازگی به همراه نیروهایی از ۱۳ کشور، یک رزمایش امنیتی پنج روزه را در سراسر این کشور انجام دادند. این تمرینات با هدف سنجش آمادگی و پاسخگویی در مواقع اضطراری انجام شده است. به گفته کمیته امنیتی مسابقات، در این تمرینات ۳۲ هزار نیروی امنیتی دولتی و 17هزارنفر از بخش خصوصی امنیتی شرکت داشتند.همچنین مقامات نیروهای قطری ماه گذشته، صف‌هایی از مانکن ها را با لباس‌های امنیتی شیک، پلیس ضد شورش و کشف مواد منفجره در خیابان های دوحه بازرسی کردند.

این آموزش و شبیه‌سازی با هزاران کارمند نشان داد که قطری‌ها برای برگزاری هر چه بهتر مسابقات جام جهانی آمادگی دارند.علاوه بر امنیت داخل شهرها، محافظت از سیستم‌های رسانه‌ای و فناوری های پخش مسابقات هم اهمیت خاصی دارد و مقامات قطری در این زمینه هم برنامه‎‌هایی را در نظر گرفته‌اند. از این رو، برای برگزاری مسابقات، 15000 دوربین امنیتی با فناوری تشخیص چهره نصب شده است.با آغاز برگزاری مسابقات جام جهانی، فعالیت‌های امنیتی در خیابان‌های قطر هم درحال افزایش است و یک مرکز فرماندهی مرکزی برای نظارت بر فیلم‌های دوربین‌های امنیتی از هر هشت ورزشگاه جام جهانی ایجاد شده است.

همچنین، فراخوان صدها غیرنظامی برای خدمت سربازی اجباری برای مدیریت جمعیت در پست‌های بازرسی ورزشگاه و سرمایه‌گذاری 1.1 میلیارد دلاری برای جلوگیری از نقض امنیت سایبری در طول این رویداد از جمله اقداماتی است که مقامات دوحه از ماه ها پیش روی آن کار کرده‌اند.این تورنمنت چهار ساله پس از ماه‌ها نقطه عطف و بلایای متعدد در رویدادهای مهم فوتبال جهانی آغاز شد و به همین دلیل مقامات قطر سعی می کنند با کمک نیروهای چندملیتی بتوانند این رویداد مهم ورزشی را بدون هیچ گونه مشکلی به پایان برسانند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

دانلود جوکر
Kim Kardashian
بلیط چارتر
آراد برندینگ
سنگ تمام
سیب کاران
اریس سیر
ورلد چیلر
شارپ سیفتی
بازار کابل
استون سینک
آی شال
شهر گلی