افزایش 30 هزار بشکه‌ای تولید شرکت نفت فلات قاره ایران در آب‌های خلیج‌فارس

افزایش 30 هزار بشکه‌ای تولید شرکت نفت فلات قاره ایران در آب‌های خلیج‌فارس
کدخبر : 587091

مدیر منطقه عملیاتی خارگ از افزایش 30 هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت‌خام شرکت نفت فلات قاره ایران در خلیج‌فارس خبر داد.

به گزارش شماواقتصاد: مهندس علیرضا متعالی‌جهرمی در این خصوص گفت: با اجرای پروژه افزایش ظرفیت تولید میدان ابوذر، همچنین پروژه ساخت و نصب مبدل‌های حرارتی در کارخانه خشکی ابوذر، ظرفیت تولید نفت این شرکت 30 هزار بشکه در روز افزایش یافت و از ماه گذشته چاه F8-5 میدان مشترک فروزان با تولید نزدیک به یک‌هزار بشکه در روز به بهره‌برداری رسید.

مدیر منطقه عملیاتی خارگ افزود: در پروژه افزایش ظرفیت تولید میدان ابوذر حدود 2 کیلومتر خط لوله 18 اینچ اجرا و راه‌اندازی شد. با وجود استفاده از خط لوله 26 اینچ دریایی در 2 سال گذشته، رفع گلوگاه‌ها در مسیرهای ارتباطی کارخانجات ضروری بود که به دنبال آن با استفاده از زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های موجود، این خط لوله در چهار مسیر اصلی طراحی و اجرا شد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهره‌برداری رسید.

مهندس متعالی‌جهرمی در تشریح مراحل مختلف اجرای این پروژه بیان کرد: در مرحله نخست پروژه، خط لوله 18 اینچ از کارخانه درود 2 تا خط موجود در مجاورت کارخانه و همچنین محل ایستگاه تقویت فشار تا کارخانه ابوذر اجرا شد و پس از آن خط لوله دیگری به طول تقریبی 500 متر از محل انشعابات بارگیری تا کارخانه ابوذر کشیده شد که با اجرای آن قابلیت‌های عملیاتی و پایداری تولید افزایش قابل ملاحظه‌ای یافت.

وی درباره پروژه ساخت و نصب مبدل‌های حرارتی در کارخانه ابوذر خشکی نیز گفت: با توجه به نقش حیاتی مبدل‌های حرارتی بر روی کیفیت نفت مربوط به کارخانجات ابوذر و فروزان، همچنین خارج از سرویس بودن تعداد زیادی از این مبدل‌ها، نوسازی آنها در دستور کار قرار گرفت و برای نخستین بار در طول عمر کارخانه، تعدادی از پوسته‌ها و تیوب‌باندل‌ها با انجام چندین پروژه همزمان ساخته و نصب شدند.

به گفته وی، با توجه به محدودیت‌های موجود، تیوب‌باندل اول پس از انجام آزمایش‌های فنی لازم، اواخر تیرماه از طریق بندر بوشهر تحویل و در خارگ نصب شد که مجموعه این اقدامات افزایش چشمگیر تولید منطقه خارگ را به دنبال داشت.

وی اضافه کرد: در ادامه پروژه ساخت 5 دستگاه تیوب‌باندل کارخانه فروزان خشکی توسط واحد برنامه‌ریزی و هماهنگی تعمیرات در حال پیگیری است و علاوه بر آن تا پایان سال چندین دستگاه دیگر نیز ساخته و نصب خواهند شد.

مدیر منطقه عملیاتی خارگ گفت: از ویژگی‌های بارز این پروژه به کارگیری حداکثری توان تولید ساخت داخل و اقدامات هماهنگ مدیریت‌های مهندسی و ساختمان، مدیریت امور تولید و منطقه عملیاتی خارگ، همسو با سیاست‌های مدیریت ارشد سازمان است.

مهندس متعالی‌جهرمی ادامه داد: در منطقه عملیاتی خارگ، همه واحدهای نوسازی و تعمیرات، بهره‌برداری، بازرسی فنی و خوردگی فلزات، تدارکات و امور کالا، مهندسی فرآورش، برنامه‌ریزی و کنترل طرح‌ها، ایمنی، امور قراردادها و ... در اجرای پروژه نقش موثری داشتند.

 

روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: