حقوق بازنشستگان | همسان‌سازی

اخبار بازنشستگان| افزایش حقوق بازنشستگان به کجا رسید| آخرین خبرها از حقوق بازنشستگان

اخبار بازنشستگان| افزایش حقوق بازنشستگان به کجا رسید| آخرین خبرها از حقوق بازنشستگان
کدخبر : 587425

آخرین اخبار حقوق بازنشستگان را در شما و اقتصاد ببینید.

به گزارش شما و اقتصاد: مجلسی ها هر چند وقت یک بار بحث همسان سازی حقوق بازنشستگان را پیش میکشند ولی به جایی نمیرسد. حقوق بازنشستگان نسبت به تورم امروز کفاف زندگیشان را نمیدهد. حقوق بازنشستگان مساله بسیار با اهمیتی است که امیدواریم برای آن راه چاره ای اندیشیده شود. چنارانی از نحوه اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری خبر داد.

 

هاجر چنارانی (عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه مجلس شورای اسلامی) در ارتباط با مصوبات این کمیسیون گفت: بیست و دوم آبان در این کمیسیون تصمیم‌هایی گرفته شد و یک خبر خوش برای بازنشستگان داریم؛ متناسب‌سازی حقوق برای بازنشستگان اجرا می‌شود.

 

این نماینده مجلس در مورد چند و، چون اجرای متناسب‌سازی در طول برنامه هفتم توسعه گفت: قرار شد تا پایان سال سوم برنامه، دریافتی بازنشستگان کشوری به ۹۰ درصد حقوق و مزایای مستمر شاغلین برسد.

 

چنارانی افزود: براساس مصوبه کمیسیون، ۴۰ درصد این فاصله در سال اول برنامه هفتم، ۳۰ درصد در سال دوم و ۳۰ درصد دوم نیز در سال سوم اجرایی می‌شود؛ به این ترتیب، در طول سه سال، دریافتی بازنشستگان کشوری به ۹۰ درصد حقوق شاغلان می‌رسد.

 

این نماینده مجلس از یک خبر خوش برای دریافتی‌های زیر ۱۰ میلیون خبر داد و گفت: یک تبصره داشتیم که براساس آن قرار شد کل متناسب‌سازی برای بازنشستگانی که زیر ۱۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرد در همان سال اول اجرا شود و این فاصله در همان سال جبران شود.

 

محسن زنگنه، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم در جریان بررسی بندی از موارد ارجاعی از کمیسیون تلفیق درباره موضوع متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، بیان کرد: کمیسیون تلفیق جلسات متعددی را درباره تعیین تکلیف موضوع افزایش حقوق بازنشستگان تشکیل داد تلاش مجلس شورای اسلامی و دولت بر رفع مشکلات بازنشستگان و پاسخ به مطالبه به حق آنها در خصوص اصلاح نظام حقوقی‌شان است.

 

وی با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق اظهار کرد: فاصله‌ای بین حقوق شاغلان یعنی حقوق و مزایای مشمول کسورات و حقوق بازنشستگان وجود دارد؛ فرض کنید این اختلاف ۵ یا ۱۰ میلیون باشد، اگر فاصله بین حقوق بازنشسته تا حقوق و کسورات شاغل هم‌تراز را به ۱۰۰ قسمت تقسیم کنیم در سال اول ۴۰ درصد اختلاف، در سال دوم ۳۰ درصد و در سال سوم ۳۰ درصد دیگر اختلاف جبران می‌شود.

 

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم گفت: به عبارتی دیگر با این مصوبه کمیسیون تلفیق در دو سال اول اجرای برنامه هفتم توسعه ۷۰ درصد اختلاف بین دریافتی بازنشسته و ۹۰ درصد حقوق بازنشستگان جبران شده و در سال سوم ۳۰ درصد دیگر جبران می‌شود یعنی در نهایت در پایان سال سوم اجرای برنامه حقوق بازنشسته ۹۰ درصد حقوق شاغل و مزایای مشمول کسورات خواهد شد.

 

زنگنه اظهار کرد: اگر بخواهیم در سال اول حقوق بازنشستگان را به ۹۰ درصد حقوق شاغلان برسیم به اعتباری بالغ بر ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز است به همین دلیل ما باید چیزی را به بنویسیم که قابل تحقق باشد.

 

وی تصریح کرد: درباره وضعیت بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی هم معمولا روال بر این بوده که هر تصمیمی برای صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشگری مشمول بازنشستگان تامین اجتماعی هم می‌شود و شورای عالی کار آن را اجرایی می‌کند.

 

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:‌ در متن گزارش کلمه «متوسط» آمده است که باید این عبارت اصلاح شود موضوع دیگر هم ضریب مستمری بازنشستگان است. نکته سوم هم این بوده که باید تکلیف بازنشستگان تامین اجتماعی روشن شود لذا ما باید اصول و چارچوبی در برنامه آورده تا شورای مربوطه براساس آن جهت‌گیری کند.

 

وی ادامه داد: بر این اساس این بند برای اصلاح به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌شود تا امروز در مورد آن تعیین تکلیف کند.

 

در نهایت این بند برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد. در این بند آمده بود: ضریب بازنشستگان در طول برنامه نسبت به حقوق شاغلان هرسال به میزانی افزایش می‌یابد که در پایان سال سوم برنامه متوسط حقوق بازنشستگان به ۹۰ درصد متوسط حقوق و مزایای مشمول کسورات شاغلان برسد. این افزایش از سال ۱۴۰۳ در سال اول معادل ۴۰ درصد و در سال‌های دوم و سوم هر کدام ۳۰ درصد مابه‌التفاوت وصول به ۹۰ درصد یاد شده اعمال خواهد شد. آئین‌نامه این بند با پیشنهاد سازمان به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: