کره | مارگارین

آیا کره برای سلامتی مفید است ؟ | کره مفید است یا مارگارین؟

آیا کره برای سلامتی مفید است ؟ | کره مفید است یا مارگارین؟
کدخبر : 590928

خیلی وقت‌ها در زمان صبحانه ما علاقه به خوردن غذاهای شیرین پیدا می‌کنیم و اغلب کره با عسل یا کره با انواع مرباهای خوشمزه را ترجیح می‌دهیم، در این بین ما از دو نوع ماده چرب برای مالیدن روی نان خود استفاده می‌کنیم؛ کره یا مارگارین. اما پرسشی که مطرح می‌شود این است که کدام یک بر دیگری ترجیح دارد؟

به گزارش شمااقتصاد : در این مطلب تلاش شده تفاوت‌های اساسی بین کره و مارگارین به زبان ساده بیان شود. همچنین به اطلاعات بیشتری درباره کره و مارگارین خواهیم پرداخت و این مسائل را مورد بررسی قرار می‌دهیم که این دو از چه چیزی ساخته شده‌اند و ارزش‌های تغذیه‌ای آن‌ها چقدر است و اینکه چگونه می‌توانند بر سلامت تأثیر بگذارند؟ چه عاشق غذا باشید و چه کسی باشید که به دنبال انتخابی سالم تر هستید، درک تمایز بین کره و مارگارین می‌تواند به شما در تصمیم گیری هوشمندانه در زمان صبحانه و حتی در حین آشپزی کمک کند.

کره

کره یک محصول لبنی است که از چربی و پروتئین موجود در شیر تهیه می‌شود و معمولا با جدا کردن چربی‌های جامد از مایع خامه یا شیر تولید می‌شود. نتیجه یک امولسیون نیمه جامد از آب در روغن، با طعم غنی مشخصه کره و بافت صاف به دست می‌آید (امولسیون مخلوط‌های پایدار از روغن و چربی و آب است).

کره در ابتدایی ترین شکل خود از چربی، آب و پروتئین شیر تشکیل شده است. با این حال، انواع مختلفی از کره وجود دارد، از جمله انواع شور و بدون نمک. کره شور حاوی نمک اضافه شده برای طعم دادن است البته در اینجا نمک به عنوان نگهدارنده نیز به کار رفته است، در حالی که کره بدون نمک طعم خنثی‌تری را ارائه می‌دهد و اغلب در پخت برای کنترل محتوای نمک کلی غذا ترجیح داده می‌شود.

مواد مغذی در ۱۰۰ گرم کره

کالری: تقریبا ۷۱۷ کیلو کالری

چربی کل: حدود ۸۱ گرم

چربی اشباع شده: تقریباً ۵۱ گرم

چربی تک غیراشباع: حدود ۲۱ گرم

چربی اشباع نشده: حدود ۳ گرم

کلسترول: تقریباً ۲۱۵ میلی گرم

سدیم: حدود ۶۴۳ میلی گرم

کل کربوهیدرات: تقریباً ۰.۱ گرم

فیبر غذایی: کمتر از ۰.۱ گرم

قندها: کمتر از ۰.۱ گرم

پروتئین: کمتر از ۱ گرم

مارگارین

مارگارین به عنوان جایگزینی برای کره استفاده می‌شود و از روغن های گیاهی تهیه می‌شود. این کره گیاهی در گذشته به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه برای کره، به ویژه در زمان‌هایی که کره گران‌تر بود، درست شد. فرآیند اصلی تولید مارگارین شامل هیدروژنه کردن روغن گیاهی است که آن را از حالت مایع به جامد می‌رساند و به ماده‌ای قوام دار و قابل پخش روی نان تبدیل می‌کند.

مواد مغذی در ۱۰۰ گرم مارگارین

کالری: تقریبا ۷۱۷ کیلو کالری

چربی کل: حدود ۸۱ گرم

چربی اشباع شده: تقریبا ۱۶ گرم

چربی تک غیراشباع: حدود ۳۰ گرم

چربی غیراشباع چندگانه: حدود ۳۰ گرم

کلسترول: تقریباً ۰ میلی گرم

سدیم: حدود ۸۹۰ میلی گرم

کل کربوهیدرات: تقریباً ۰.۱ گرم

فیبر غذایی: کمتر از ۰.۱ گرم

قندها: کمتر از ۰.۱ گرم

پروتئین: کمتر از ۱ گرم

کره یا مارگارین؟ مساله این است

استفاده از مارگارین یا کره به عوامل مختلفی از جمله نیازها و ترجیحات فردی بستگی دارد. در این بخش به برخی از ویژگی‌های این دو ماده غذایی محبوب از نظر سلامت می‌پردازیم.

چربی اشباع شده

کره: سرشار از چربی اشباع شده است که می‌تواند به افزایش سطح کلسترول کمک کند.

مارگارین: اغلب به گونه‌ای فرموله می شود که چربی اشباع کمتری داشته باشد، و برخی از انواع آن به طور خاص به گونه‌ای تولید شده‌اند که دارای چربی‌های ترانس کم یا بدون چربی باشند.

چربی ترانس

کره: حاوی چربی‌های ترانس طبیعی در مقادیر کم است.

مارگارین: در گذشته برخی از مارگارین ها به دلیل هیدروژنه شدن دارای چربی ترانس بالایی بودند. با این حال، بسیاری از فرمولاسیون‌های امروزی مارگارین چربی‌های ترانس را کاهش داده یا حذف کرده‌اند.

کلسترول

کره: حاوی کلسترول غذایی است.

مارگارین: معمولا گیاهی و بدون کلسترول است.

مواد مغذی

کره: حاوی ویتامین‌های طبیعی مانند A، D و E است.

مارگارین: برخی از مارگارین‌ها با یک سری ویتامین‌ها از جمله ویتامین D غنی شده‌اند.

منابع تولید

کره: با پایه حیوانی، مشتق شده از شیر تولید شده است.

مارگارین: اساسا گیاهی است که از روغن‌های گیاهی تهیه می‌شود.

طعم و بافت، اهداف و کیفیت

کره: به دلیل طعم و بافت غنی آن شناخته شده است.

مارگارین: بافت و طعم می تواند متفاوت باشد، و هدف برخی از فرمولاسیون‌های مارگارین تقلید طعم کره است.

اهداف رژیم غذایی: افرادی که قصد کاهش مصرف چربی‌های اشباع را دارند، ممکن است مارگارین که دارای محتوای چربی کم اشباع است را انتخاب کنند.

کره یا مارگارین؛ کدامیک طبیعی است؟: کره محصولی است که حداقل فرآوری شده است، در حالی که مارگارین تحت فرآوری قرار می‌گیرد که ممکن است شامل هیدروژناسیون یا استریفیکاسیون باشد.

پس به نظر شما کدام یک گزینه سالم است؟

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: