دانشگاه فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش وارد میدان شد | جزئیات استخدام معلمان

وزیر آموزش و پرورش وارد میدان شد | جزئیات استخدام معلمان
کدخبر : 592005

شرایط جدید پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان اعلام شد.

به گزارش شما و اقتصاد، دانشگاه فرهنگیان یکی از دانشگاه‌های کشور است. دانشگاه فرهنگیان دانشگاهی برای تربیت و توانمندسازی معلمان است. دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۳۹۰ تشکیل شد. دانشگاه فرهنگیان با تجمیع کلیه مراکز تربیت معلم سراسر کشور تشکیل شد. دانشگاه فرهنگیان متقاضیان بسیاری دارد. شرایط خاصی برای ورود به دانشگاه فرهنگیان لازم است.

آموزش‌و‌پرورش در نامه‌ای دیرهنگام به وزارت علوم خواستار اعمال اصلاحیه و فرصت مجدد برای ثبت‌نام دانشگاه فرهنگیان بدون تعیین سقف سنی شد اما این موضوع هنوز از سوی سازمان سنجش عملیاتی نشده است.

بشرط سن ۲۴ سال برای ورود به دانشگاه فرهنگیان از سوی دیوان عدالت اداری ابطال شد و براین اساس، پذیرش دانشجو در کنکور ۱۴۰۳ باید بدون رعایت سقف سنی انجام شود.

با این حال وزارت آموزش و پرورش بدون توجه به رأی دیوان عدالت اداری، همچنان برای پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان سقف سن ۲۴ سال را تعیین کرد و این موضوع در دفترچه کنکور ۱۴۰۳ ذکر شد.

درخواست آموزش و پرورش از وزارت علوم

هم اکنون این وزارتخانه در نامه‌ای دیر هنگام به وزارت علوم و در زمانی که فرصت ثبت‌نام در مرحله نخست کنکور ۱۴۰۳ به اتمام رسیده است، خواستار اعمال اصلاحیه در سایت سازمان سنجش و اعطای فرصت ثبت‌نام جدید به متقاضیانی شده است که پیش از این به علت محدودیت سنی، امکان انتخاب دانشگاه فرهنگیان را نداشتند.

البته سازمان سنجش تا به امروز اطلاعیه‌ای را برای فراهم کردن فرصت مجدد در سایت خود بارگذاری نکرده است و مشخص نیست که به این تقاضای آموزش و پرورش توجه خواهد کرد یا خیر.

با توجه به تاریخ صدور رأی دیوان عدالت اداری در ۱۴ مرداد ۱۴۰۲، حذف سقف سن ورود به دانشگاه فرهنگیان در کنکور سال ۱۴۰۲ عملیاتی نشد و وضعیت اجرای آن برای کنکور ۱۴۰۳ در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان؛ ۴۰ سال

بر اساس رأی دیوان عدالت اداری حداکثر شرط سن ورود به آموزش و پرورش مانند سایر مشاغل قانون مدیریت خدمات کشوری، ۴۰ سال است و بدین ترتیب افراد تا سن ۴۰ سال می‌توانند برای ورود به دانشگاه فرهنگیان اقدام کنند.

این در شرایطی است که برخی کارشناسان تعلیم و تربیت از ورود معلمان با سن بالای ۴۰ سال به مدارس در صورت اجرای رأی دیوان عدالت اداری ابزار نگرانی می‌کنند.

عبدالحسین خسروپناه؛ دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره رأی دیوان عدالت اداری برای ابطال شرط سنی دانشگاه فرهنگیان مطرح کرد: قانون، یک بحثی است اما باید توجه کرد که امکان‌پذیر نیست، فردی در سن ۴۰سالگی در آموزش و پرورش معلم شود و بخواهد ۳۰ سال هم فعالیت کند. ممکن است بعداً تصمیم بگیرند که حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان ۲۶ یا ۳۰ سال شود اما اولاً؛ این را شورای‌عالی انقلاب فرهنگی باید مصوب کند و ثانیاً؛ قانون را باید اصلاح کرد و نیاز به ورود مجلس شورای اسلامی هم باشد.

دغدغه‌ای جدی یا بزرگنمایی بیش از حد؟

این دلنگرانی در شرایطی مطرح می‌شود که برخی داوطلبان کنکور مطرح می‌کنند، این سؤالات برای آنها بی پاسخ مانده است.

۱.مگر چند درصد از متقاضیان ورود به دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور، افراد ۴۰ ساله یا حتی بالای ۳۰ سال هستند، آن هم در شرایطی که با مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی و تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها، شرایط برای این داوطلبان بسیار دشوار شده است.

به نظر می‌رسد این حجم از نگرانی برای جمعیت هدفی که شاید به یک درصد هم نرسد، بی‌دلیل است و اگر فردی بخواهد در سن ۴۰ سالگی متقاضی شغل معلمی شود، امکان شرکت در آزمون استخدامی برای او وجود دارد که به مراتب آسان‌تر از شرکت در کنکور و ۴ سال تحصیل در دانشگاه فرهنگیان است.

۲. از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش هم اکنون از طریق برگزاری آزمون استخدامی، افراد در محدوده سنی ۴۰ سال و بالاتر را به عنوان معلم استخدام می‌کند و متقاضیان آن به مراتب بیشتر از شرکت دوباره در کنکور و ۴ سال تحصیل در دانشگاه فرهنگیان است.

با این حال حجت الله بنیادی؛ کارشناس آموزشی با این دیدگاه چندان موافق نیست و در این ارتباط به تسنیم گفت: اگر هم‌اکنون از طریق برگزاری آزمون استخدامی به جذب معلم اقدام می‌شود یک رویه نادرست است چون جذب معلم از طریق آزمون استخدامی در مواقع اضطرار بود و دانشگاه فرهنگیان باید تمام معلمان مورد نیاز را از طریق دوره چهار ساله تأمین کند.

وی افزود: اگر دانشگاه فرهنگیان نتواند برخی از نیازهای آموزش و پرورش را تأمین کند آن وقت آموزش و پرورش از طریق آزمون و استخدام فارغ التحصیلان سایر دانشگاه‌ها با برگزاری دوره آموزشی یکساله معلمان مورد نیاز را تأمین می‌کند.

دوره ابتدایی نیازمند حضور معلمان جوان

 این کارشناس آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که هم اکنون برگزاری آزمون استخدامی برای جذب معلم به عنوان یک روش اصلی برای تأمین نیاز آموزش و پرورش در حال اجراست که تا سقف سنی ۴۰ سال برای مدرک کارشناسی و ۴۵ سال برای مدرک ارشد، امکان استخدام معلم وجود دارد، وقتی چنین روندی در حال اجراست، چرا نسبت به ابطال شرط سن دانشگاه فرهنگیان این حجم از واکنش مشاهده می‌شود، بیان کرد: استخدام معلم همانند استخدام نیرو برای سایر وزارتخانه‌ها نیست، سازمان اداری و استخدامی و آموزش و پرورش به دلیل ضعف در برنامه‌ریزی مرتکب این خطای بزرگ شدند در حالی که اگر می‌خواهیم معلمان با کیفیت تأمین کنیم به ویژه برای دوره ابتدایی، اختلاف سن معلم با دانش‌آموزان باید اندک باشد و افراد جوان و بانشاط به عنوان معلم دوره ابتدایی جذب شوند.

شورای عالی آموزش و پرورش شرط سن تعیین نکرده است

بنیادی درباره رأی دیوان عدالت اداری به ابطال شرط سن دانشگاه فرهنگیان گفت: ابطال شرط سن توسط دیوان عدالت اداری به دلیل سهل انگاری و تعجیل در مصوبات مختلف شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی رخ داد چون شرط سن را به درستی لحاظ نکردند همچنین در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، حداکثر سن برای ورود به دانشگاه فرهنگیان تعیین نشد.

وی ادامه داد: در دوره آقای حاجی میرزایی، شورای معاونان آموزش و پرورش، سن ورود به دانشگاه فرهنگیان را از ۲۲ سال به ۲۴ سال تغییر داد که هیچ پشتوانه قانونی نیز برای آن وجود نداشت، در نهایت فردی به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و دیوان هم وقتی مشاهده کرد، زیر نظام تربیت معلم، سند تحول بنیادین و اساسنامه دانشگاه فرهنگیان هیچ کدام به موضوع شرط سن نپرداخته‌اند و شورای عالی آموزش و پرورش نیز مصوبه شفافی در این رابطه ندارد، به ابطال آن رأی داد.

این کارشناس آموزشی در پاسخ به این پرسش که به تازگی دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، از تصویب آیین‌نامه «شرایط و شایستگی‌های جذب داوطلبان ورود به آموزش و پرورش از مسیر آزمون سراسری» خبر داد که براساس آن شرط سن ورود به دانشگاه فرهنگیان ۲۲ سال تعیین شده است، گفت: شورای عالی آموزش و پرورش هنوز مصوبه‌ای درباره شرط سن ندارد و فقط در حد خبررسانی بود همچنین تا به امروز مصوبه‌ای ابلاغ نشده است.

مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی حکم قانون ندارد

وی درباره مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تعیین سقف سن ورود به دانشگاه فرهنگیان بیان کرد: این شورا هنوز مصوبه‌ای نداشته است اما توجه داشته باشید که شورای عالی انقلاب فرهنگی مرجع قانون‌گذاری نیست و دیوان عدالت برای صدور آرای خود مصوبات این شورا را به عنوان قانون در نظر نمی‌گیرد، اگر شورای عالی آموزش و پرورش در این زمینه مصوبه‌ای داشت به عنوان قانون محسوب می‌شد.

بنیادی در پاسخ به این پرسش که آیا تعیین سقف سن ۲۴ سال مانع ورود بسیاری از افراد علاقه‌مند به دانشگاه فرهنگیان نمی‌شود، در حالی که شورای عالی آموزش و پرورش می‌توانست در مصوبات خود سقف سن را به ۲۸ یا ۳۰ سال افزایش دهد، گفت: افراد معمولاً در سن ۱۸ سالگی دیپلم می‌گیرند حتی اگر بخواهند با تأخیر وارد دانشگاه شوند تا ۲۲ سال فرصت دارند، فردی که در سن ۲۸ یا ۳۰ سالگی می‌خواهد در کنکور شرکت کند، بسیاری از مسیرها رفته است و در اغلب موارد به دلیل نیافتن شغل به سراغ معلمی می‌آید.

منبع: تسنیم

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۸ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

ارسال نظر:

 • بازنشسته
  0

  باسلام خدمت وزیر آموزش وپرورش معلمان خرید خدمتکه اکنون درگیر هزینه زندگی ورفت وبرگشت
  هستندومشکلات کاری وزندگی دارند چرا حقوقشان را
  نمی دهیدشما را بخدا گناه هستند

 • حسین ا وجاقی
  0

  بنام خدا، تقاضای تبدیل وضعیت معلمان حق التدریسی و سرباز معلمان قبل از سال ۹۱هستیم. اینجانب ازآخرین گروه معلمان حق التدریسی و سرباز معلمان قبل از سال ۹۱،دارای بیمه دولتی، سند حسابداری ،فرم ۵۰۲ ،گزینش شده ودارای کد پرسنلی۸ رقمی ودوره ديده دردانشگاه فرهنگیان برای استخدام دارا هستیم. ضمنآ به مدت یک سال هست. با موافقت اداره کل آموزش و پرورش تکمیل پرونده نموده و بلاتکلیف مانده ایم.

 • لیلی
  0

  خواهشا یک فکری به حال ما بکنیداون موقع که مادهه هفتادی ها کنکوردا شتیم دانشگاه فرهنگیان اصلا ورودی نداشت حداقل الان که شرط سنی رو برداشتن میتونیم به آرزوی خودمون یعنی معلمی برسیم خواهشا ساز مخالف نزنید با لیت همه بیکار تو این مملکت

 • عالیه
  0

  بسمه تعالی
  با سلام و عرض ادب واحترام
  از مسئولین و وزارت محترم آموزش وپرورش خواهش میکنم نیروهای حق التدریس پیش دبستانی را استخدام کنند که در شرایط سخت وبدون امکانات در روستا های دور افتاده وبدون حقوق ومزایا با عشق و علاقه کار میکنند عمر وجوانی خود را گذاشتند به امیداینکه استخدام اموزش وپرورش شوند.
  باتشکر

 • فرهنگی بازنشسته
  0

  باسلام اینقد از این دانشگاه فرهنگیان میگن دهن آدم آب میفته خوب اگه راست میگین یه امتیازی در پذیرش دانشجو برای فرزندان فرهنگیان این سنگرسازان بی سنگر که سی سال و اندی عمر و جوانی خودشان را در این راه گذاشته اند بگذارند همش حرف و تبلیغ معلم به درد میخوره عمل و نتیجه از خونه پدری نباید یه تیکه لقمه فرزندانمان بخورند همه رو بهره مند می کنیم جز خودمان