سرپرست مدیریت توسعه تجارت و امور گمرکی منطقه آزاد کیش:

تراز تجاری کیش مثبت است

تراز تجاری کیش مثبت است
کدخبر : 594034

سرپرست مدیریت توسعه تجارت و امور گمرکی منطقه آزاد کیش گفت: تراز تجاری منطقه آزاد کیش مثبت است و سامانه «epl» گمرک در این منطقه اجرا نشده و گزارش‌های مبتنی بر سامانه مذکور، برای منطقه آزاد کیش غیرقابل استناد است.

به گزارش شماواقتصاد: "مهدی ذوقی" در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به انتشار خبری مبنی صفر بودن صادرات منطقه آزاد کیش افزود: اگر صادرات و امور ارزآور را از یکسو و واردات و امور ارزبر را از سوی دیگر در نظر بگیریم، تراز تجاری منطقه آزاد کیش مثبت است.

وی گفت: در سرزمین اصلی، تشریفات و اطلاعات واردات و صادرات از طریق سامانه‌ گمرک جمهورز اسلامی موسوم به «epl» انجام و مدیریت می‌شود، اما این سامانه تاکنون در منطقه آزاد کیش اجرا نشده و بر این اساس محاسبات مربوط به تراز تجاری از آن سامانه نیز درست نبوده و مرجع اصلی محاسبه تراز ارزآوری و یا خروج ارز مترتب بر بازرگانی کالا، سامانه گمرک آنلاین کیش است.

ذوقی با بیان اینکه حسب قوانین و ضوابط موضوعه مناطق آزاد تجاری - صنعتی، مفهوم واردات و صادرات بین این منطقه از یکسو و دیگر کشورهای خارجی، سایر مناطق و یا سرزمین اصلی از سوی دیگر اطلاق می‌شود، توضیح داد: بر اساس آمارهای موجود نزدیک‌به نیمی از واردات منطقه آزاد کیش برای مصارف داخلی جزیره اعم از کیشوندان و گردشگران این منطقه انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: بر اساس آمارهای مستند و متقن موجود، صادرات و ارزآوری کیش بیش از واردات است.

بر اساس آمارهای موجود تراز تجاری منطقه آزاد تجاری از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه مثبت ۱۲۸ میلیون دلار است.

 

 

 

ایرنا

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: