افتتاح ۱۰۰ نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس حمایتی در بافت کرمان

افتتاح ۱۰۰ نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس حمایتی در بافت کرمان
کدخبر : 594988

افتتاح ۱۰۰ نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس حمایتی در بافت کرمان مدیر کل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک ساتبا از افتتاح ۱۰۰ نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس ۵ کیلوواتی حمایتی ویژه اقشار کم برخوردار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) با مشارکت خیرین در منطقه بافت کرمان خبر داد.

به گزارش شماواقتصاد: جعفر محمدنژاد سیگارودی اظهار کرد: در راستای اجرایی کردن مسئولیت‌های اجتماعی، یک گروه فنی- مهندسی با مشارکت و همراهی یک استاد دانشگاه و فعال اقتصادی خیر، احداث نیروگاه‌های خورشیدی را در قالب انعقاد قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله با وزارت نیرو برای ۱۰۰ خانوار کم برخوردار تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) تعریف کرد و عملیات اجرایی آن پس از شناسایی خانوار‌های هدف، بازدید میدانی از محل ساختگاه، انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق، اجرای عملیات طراحی، تامین تجهیزات، نصب، راه اندازی و اتصال به شبکه توسط نماینده گروه فنی- مهندسی در منطقه بافت کرمان انجام شد.

Untitled

وی اضافه کرد: در پی این اقدامات، امروز، ۲۰ اسفند، ۱۰۰ نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس ۵ کیلوواتی حمایتی ویژه اقشار کم برخوردار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) با مشارکت خیرین در منطقه بافت کرمان به بهره برداری رسید.

محمدنژاد خاطرنشان کرد: توانمندسازی و تقویت استقلال اقتصادی و اجتماعی خانواده‌های تحت پوشش این طرح از طریق ایجاد درآمد پایدار ۲۰ ساله و تقویت احساس کرامت و عزت نفس جامعه هدف و همچنین ایجاد بستر مناسب جهت آشنایی جامعه‌ی محلی با تکنولوژی‌های جدید و تولید انرژی‌های پاک در سطح کشور از جمله دستاورد‌های این طرح است.

وی یادآور شد: محرومیت زدایی از طریق ایجاد اشتغال پایدار و درآمد قابل اتکا برای جامعه هدف مناطق محروم کشور، اصلی‌ترین بخش از مسئولیت اجتماعی افراد و شرکت‌ها و سازمان‌ها است، لذا احداث سامانه‌های خورشیدی ۵ کیلو واتی برای اقشار کم برخوردار جامعه، علاوه برگسترش فرهنگ تولید انرژی پاک، می‌تواند منجر به ایجاد زیر ساخت درآمد پایدار خانوار‌های مناطق محروم کشور شود.

بنا به این گزارش، این طرح با راهبری سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)، همکاری کمیته امداد امام خمینی، بانک رسالت و شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان اجرا شد و امید است اجرای این طرح مقدمه‌ای جهت اجرای طرح‌های مشابه در مناطق محروم کشور شود.

طرح ساخت ۵۵۰ هزار سامانه خورشیدی ۵ کیلوواتی طی پنج سال با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، مصوب و اجرای آن برای خانواده‌های تحت پوشش نهاد‌های حمایتی در سراسر کشور آغاز شده است. در این طرح سازمان‌های بهزیستی، کمیته امداد، بسیج سازندگی و معاونت روستایی مناطق محروم ریاست‌جمهوری با عاملیت سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) و اجرای شرکت‌های توزیع برق در سراسر کشور مشارکت دارند. در این میان ساتبا و شرکت‌های توزیع برق نقش نظارتی نیز را برعهده دارند.

در آغاز نهاد‌های حمایتی همچون کمیته امداد، خانواده‌های تحت پوشش را برای نصب سامانه خورشیدی به شرکت‌های توزیع برق معرفی می‌کنند و سپس شرکت‌های توزیع، قابلیت ساختگاه‌های معرفی شده از سوی خانواده‌های تحت پوشش را بررسی می‌کنند.

قرارداد خرید تضمینی برق سامانه‌های حمایتی خورشیدی میان ساتبا و خانواده تحت حمایت تا ۲۰ سال ادامه خواهد داشت و قرارداد‌ها به گونه‌ای است که قیمت تعدیل هم به آن اضافه می‌شود و هر سال این نرخ افزایش پیدا می‌کند. مدت تسویه وام ۷ سال است که بعداز این مدت، قرارداد همچنان با ساتبا ادامه دارد.

هم اینک حدود ۵ هزار سامانه خورشیدی حمایتی احداث شده وجود دارد و نزدیک به ۴ هزار و ۳۰۰ سامانه دیگر هم در حال احداث است.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

ارسال نظر: