در گفت‌وگوی اختصاصی با شماواقتصاد مطرح شد

افزایش ترانزیت کالا و جذب سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پیام

افزایش ترانزیت کالا و جذب سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پیام
کدخبر : 599065

مدیر کل امور گمرکی و ترانزیت کالای منطقه ویژه اقتصادی پیام از افزایش حجم ترانزیت کالا و مزایای ویژه‌ای که برای سرمایه‌گذاران در این منطقه فراهم شده است خبر داد. وی با اشاره به اجرایی شدن گمرک تخصصی فاوا و نزدیکی به تهران، منطقه پیام را به عنوان یک نقطه استراتژیک برای تولید و تجارت معرفی کرد.

به گزارش شماواقتصاد: محمد صادق قبله‌گاهی، در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار شما و اقتصاد با اعلام خبر فوق، گفت: پس از اجرایی شدن گمرک تخصصی فاوا، بر اساس مصوبه پایان سال ۱۴۰۱ دولت و هیئت وزیران، منطقه ویژه اقتصادی پیام به عنوان گمرک تخصصی فاوا به صورت کامل عملیاتی شده و همه مقدمات و زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی آن فراهم شده است.

تحولات پیام در ترانزیت کالاهای حوزه آی‌تی

مدیر کل امور گمرکی و ترانزیت کالای منطقه ویژه اقتصادی پیام با اشاره به تغییرات در ترانزیت کالاها اظهار داشت: کالاهای حوزه آی‌تی اکنون به راحتی از مبادی ورودی کشور به منطقه ویژه اقتصادی پیام ترانزیت می‌شوند.

 وی توضیح داد: این کالاها از مرزهای بازرگان، گمرک شهید رجایی و فرودگاه امام خمینی وارد منطقه می‌شوند و در صورت نیاز به تولید، به واحدهای تولیدی می‌روند و در غیر این صورت، کارهای تجاری و ترخیص آن‌ها انجام می‌شود.

افزایش حجم ترانزیت در منطقه ویژه اقتصادی پیام

قبله‌گاهی درباره میزان ترانزیت کالا به منطقه ویژه اقتصادی پیام افزود: نسبت به سال قبل افزایش داشته‌ایم و حدود نوزده تا بیست میلیون کیلو بار وارد منطقه شده است.

او همچنین اشاره کرد: برخی شرکت‌های هواپیمایی پروازهای غیر برنامه‌ریزی شده از چین و امارات به پیام انجام می‌دهند.

مزایای پیام برای سرمایه‌گذاران

مدیر کل امور گمرکی و ترانزیت کالای منطقه ویژه اقتصادی پیام درباره مزایای  اعطاشده به سرمایه‌گذاران گفت: "یک بخش مربوط به ورود آزاد مواد اولیه به منطقه است که با ثبت آماری وارد می‌شود و واحدهای تولیدی می‌توانند کالای خود را بدون نیاز به ثبت سفارش وارد کنند.

وی همچنین به مدیریت زمان متروکه شدن کالاها اشاره کرد و افزود: در این منطقه کالاها بلافاصله متروکه نمی‌شوند و رئیس منطقه می‌تواند تهدیدهای متروکه شدن را مدیریت کند.

سود ارزش افزوده تولید در منطقه ویژه اقتصادی پیام

قبله‌گاهی از دیگر مزایای این منطقه به تخفیف و تسریع در گرفتن مجوزها و ارزش افزوده اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس پروسه تولید، یک گواهی تولید صادر می‌شود و یک درصد از کمیته ارزش افزوده به واحدهای تولیدی تخصیص داده می‌شود تا بتوانند از آن مزایا بهره‌مند شوند.

نزدیکی به تهران و شاهراه‌های ارتباطی

وی در پاسخ به سوالی درباره پیشنهادات برای سرمایه‌گذاران و مزیت‌های منطقه ویژه اقتصادی پیام گفت: این منطقه به دلیل نزدیکی به تهران و تلاقی با سیزده استان کشور، وجود شاهراه‌های مختلف و فرودگاه‌های مهرآباد، امام و پیام، بهترین مکان برای تولید به ویژه محصولات آی‌تی و آی. سی. تی است.

پروازهای عتبات و حجاج

قبله‌گاهی در پایان اعلام کرد: پروازهای عتبات راه‌اندازی شده و در هفته یکی دو پرواز به نجف داریم. بحث پروازهای حجاج نیز در دست پیگیری است و تمامی زیرساخت‌ها و تجهیزات لازم برای ارائه این پروازها در فرودگاه پیام فراهم است.

لازم به ذکر است که این تحولات و مزایای ویژه منطقه ویژه اقتصادی پیام، آن را به یکی از نقاط استراتژیک و مهم برای سرمایه‌گذاری و توسعه تجارت در کشور تبدیل کرده است.

 

 

 

گزارش: لیلا احمدی افشار

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: