در نشست خبری مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی مطرح شد:

توسعه همه‌جانبه تجارت دریابرد و زیرساخت‌های بندری

توسعه همه‌جانبه تجارت دریابرد و زیرساخت‌های بندری
کدخبر : 599359

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، در نشست خبری عملکرد وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم امروز چهارشنبه ، از رشد چشمگیر تجارت دریابرد و توسعه زیرساخت‌های بندری در سال ۱۴۰۲ خبر داد. وی به دستاوردهای مهم این سازمان در حوزه‌های مختلف از جمله جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، تسهیل تجارت و ترانزیت، و توسعه منابع انسانی اشاره کرد.

 به گزارش شماواقتصاد: علی اکبر صفایی، امروز چهارشنبه ۲۰ تیرماه ۱۴۰۳ در جمع اصحاب رسانه به تشریح اقدامات و دستاوردهای این سازمان در سال ۱۴۰۲ پرداخت و تاکید کرد: سازمان بنادر و دریانوردی همواره تلاش کرده تا توسعه همه‌جانبه‌ای را دنبال کند و به مباحث زیربنایی، منابع انسانی، ساختارها و سیاست‌های مدیریتی توجه ویژه‌ای داشته است.

رشد تجارت دریابرد 

صفایی با اشاره به رشد چشمگیر تجارت دریابرد گفت: حجم تجارت دریابرد از ۲۱۵ میلیون تن در سال ۱۴۰۲ به ۲۳۷ میلیون تن در سال ۱۴۰۳ خواهد رسید. در سه ماهه نخست سال جاری، ۶۰ میلیون تن تجارت دریابرد انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است. در بنادر شمال کشور نیز شاهد رشد ۷۰ درصدی بوده‌ایم. تجارت دریابرد غیرنفتی نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۶ درصد رشد داشته است.

همکاری‌های بین‌المللی

وی از موفقیت در انعقاد قراردادهایی با ۵ کشور خارجی خبر داد و افزود: در همکاری با هند، ۱۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام شده و ۲۵۰ میلیون دلار برای تأمین اعتبار ریل و جاده در حال پیگیری است که این مبلغ می‌تواند تا یک میلیارد دلار افزایش یابد. جذب سرمایه‌گذاری خارجی یکی از اولویت‌های ما بوده و نتایج مثبتی نیز در این زمینه حاصل شده است.

تسهیل تجارت و ترانزیت

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تسهیل تجارت و ترانزیت با همسایگان گفت: سال گذشته به حجم ۱۶ میلیون تن دست یافتیم و در سه ماهه اول سال جاری نیز با رشد بالای ۴۵ درصد ادامه داشته است که شاخص بسیار مطلوبی است.

جذب سرمایه‌گذاری داخلی

صفایی با اشاره به رشد کم‌سابقه جذب سرمایه‌گذاری داخلی، تصریح کرد: با تسهیل روند قوانین و اعتماد بخش خصوصی به سازمان بنادر و دریانوردی، شاهد رشد کم‌سابقه‌ای بوده‌ایم. ۶۲ همت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر انجام شده و این امر به اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی کمک شایانی کرده است.

توسعه زیرساخت‌ها و پروژه‌های بندری و تجهیزات دریایی

وی در خصوص توسعه زیرساخت‌های سازمان نیز اعلام کرد: با هدف افزایش ظرفیت اسمی بنادر کشور، ۱۶۷ پروژه با اعتبار ۴۴ همت به بهره‌برداری رسیده است. ظرفیت اسمی بنادر از ۲۸۰ میلیون تن به ۳۰۰ میلیون تن رسیده و اکنون ۴۰۵ پروژه زیربنایی در حال اجرا است که ۱۴۸ همت اعتبار دارد.

صفایی با اشاره به پروژه‌های بندری مهم در سال‌های خدمت دولت سیزدهم، گفت: بندرگاه نفت ناخدا در بندر عباس با ۴ کیلومتر پیشروی در دریا ساخته شده و به بخش خصوصی واگذار شده است. همچنین بندر چمخاله، بوموسی و اروندکنار نیز به همین صورت مدیریت می‌شوند. ۲۲ فروند اسکله مسافری در نقاط مختلف کشور نصب شده است. بیش از ۳۰۰ فروند کشتی و ۲۹۲ تجهیزات دریایی و بندری در دست ساخت و خرید قرار دارند و ۸۳ عدد به ناوگان اضافه شده است.

جذب نیروهای دریایی

وی با اشاره به کمبود افسر دریایی در کشور اظهار داشت: در حال حاضر، کشور با کمبود افسر دریایی مواجه است و درخواست داریم که جوانان برای کار در دریا تشویق شوند. مزایای این شغل بسیار خوب است و آینده‌ای روشن برای فرزندان فراهم می‌کند.

ایمنی و حفاظت از محیط زیست

صفایی در زمینه ایمنی و حفاظت از محیط زیست نیز اقدامات انجام شده را مثبت ارزیابی کرد و با تاکید بر اهمیت شفاف‌سازی و مبارزه با فساد در سازمان بنادر و دریانوردی گفت: شبکه نرم‌افزاری حوزه دریایی کشور به یک نرم‌افزار جامع تبدیل شده که دوره آزمایشی خود را در بندر شهید رجایی طی می‌کند. این نرم‌افزار با هدف تسهیل فضای کسب و کار، شفافیت بیشتر و کاهش بوروکراسی اداری طراحی شده است و امیدواریم با اجرای کامل آن در سایر بنادر کشور، شاهد کاهش قابل توجه مشکلات و افزایش رضایت مشتریان باشیم.

چشم‌انداز آینده سازمان بنادر و دریانوردی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به چشم‌انداز آینده و اهداف پیش‌روی این سازمان، اظهار داشت: هدف اصلی ما این است که با بهبود زیرساخت‌ها، جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی و تقویت همکاری‌های بین‌المللی، بنادر کشور را به مراکز اصلی تجارت منطقه تبدیل کنیم. ما در تلاشیم تا با افزایش ظرفیت بنادر، تسهیل فرآیندها و ایجاد امکانات جدید، سهم بیشتری از بازار جهانی را به خود اختصاص دهیم و به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک کنیم.

صفایی در پایان با اشاره به تلاش‌های بی‌وقفه کارکنان و مدیران سازمان بنادر و دریانوردی، افزود: تمامی این دستاوردها نتیجه تلاش‌های مستمر و همکاری‌های موثر تمامی همکاران ما در این سازمان است. امیدواریم با ادامه این روند، بتوانیم به اهداف بلندمدت خود در زمینه توسعه بنادر و دریانوردی دست یابیم و نقش موثرتری در اقتصاد کشور ایفا کنیم.

گفتنی است، در بخش پرسش و پاسخ این نشست، خبرنگاران سوالاتی در خصوص پروژه‌های آینده، همکاری‌های بین‌المللی، چالش‌های پیش رو و برنامه‌های سازمان بنادر و دریانوردی مطرح کردند. صفایی با پاسخ به این سوالات، بار دیگر بر تعهد سازمان به توسعه پایدار و همه‌جانبه بنادر کشور تاکید کرد و از همکاری رسانه‌ها برای اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف به مردم قدردانی کرد.

این نشست خبری با هدف اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف در خصوص اقدامات و دستاوردهای سازمان بنادر و دریانوردی در دولت سیزدهم و برنامه‌های آینده این سازمان برگزار شد که مورد استقبال گسترده رسانه‌ها و کارشناسان قرار گرفت.

 

 

 

گزارش: لیلا احمدی افشار

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر: