کدخبر : 543653

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از واریز بخش دوم سود سهام عدالت سال ۱۳۹۸ تا پایان هفته جاری خبر داد.

به گزارش شماواقتصاد : در هفته گذشته خبرهای زیادی در مورد واریز سود سهام عدالت منتشر شده است که با واکنش زیاد مخاطبان روبرو بوده است . در ادامه به بررسی این اخبار و زمان دقیق واریز سود سهام عدالت می پردازیم . 

 

 

زمان واریز سود سهام عدالت مشخص شد

محمدعلی دهقان دهنوی درمورد اینکه قرار بود نام اسامی شرکت هایی که سود سهام عدالت را به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز نکرده بودند تا پایان هفته قبل اعلام شود، اما این اتفاق نیفتاده است، توضیح داد: هنوز به جمع بندی برای اسامی نرسیده ایم، اما تا آخر این هفته هم اسامی اعلام می‌شود و هم سود به حساب مشمولان واریز خواهد شد.

وی درمورد اینکه وزیر اقتصاد زمان واریز سود را عید قربان اعلام کرده بود نیز توضیح داد: وزیر اعلام کرده بود که بخش دوم سود تا عید قربان واریز می‌شود، بنابراین اگر جمع بندی تمام شود تا اخر هفته جاری، سود واریز خواهد شد.

بر اساس این گزارش، سود سهام عدالت سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ طی یک مرحله به حساب مشمولان سهام عدالت واریز شد اما سود سال ۱۳۹۸ سرنوشت دیگری داشت و قرار شد طی دو مرحله به حساب سهامداران واریز شود.

در این راستا، مرحله نخست سود در ۲۸ اسفند سال گذشته واریز شد و مشمولان ۵۰ درصد سود سهام خود را دریافت کردند. پس از آن وعده های مختلفی برای واریز بخش دوم سود از سوی مسئولان مختلف داده‌ شد اما تا کنون این امر محقق نشده است.

 


خبرداغ : تزریق واکسن محمدرضا گلزار در خارج از کشور + فیلم


 

سود سهام عدالت بالاخره واریز می‌شود؟ / شیوه پرداخت تغییر می‌کند؟

مسئولان وعده داده‌اند که مرحله دوم سود سهام عدالت را تا چند روز آینده واریز کنند. مبلغ واریزی چقدر است و آیا بالاخره سود سهام عدالت واریز می‌شود؟

 

مسئولان قول داده‌اند که مرحله دوم سود سهام عدالت را در روزهای آینده واریز کنند، پولی که قرار بود چهار ماه قبل واریز شود. برای واریز این پول تا حالا بیش از تعداد انگشتان دست وعده داده‌اند.

در تمام این مدت مسئولان درباره علت واریز نشدن سود می‌گفتند که چند شرکت حاضر در سبد سهام عدالت سود خود را واریز نکرده‌اند و به همین خاطر پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت ممکن نیست.

در واقع حدود ۵۰ میلیون نفر معطل چند شرکت بودند. در نهایت نیز به نظر می‌رسند این چند شرکت قصد واریز سود برای دارندگان سهام عدالت را ندارند.

پیگری‌های تجارت‌نیوز ، حاکی از این است که این چند شرکت نمی‌خواهند سود سهام عدالت را واریز کنند و در مقابل قصد دارند معادل سودی که باید بپردازند به هر دارنده سهام عدالت سهم دهند.

به نظر می‌رسد قرار است حدود ۳۰ درصد از ۵۰ درصد دوم پرداخت شود و مابقی به صورت تخصیص سهام در سبد سهام عدالت لحاظ شوند.

 

اما مردم این وعده‌ها را قبول ندارند و می‌گویند:

«در مرحله اول هم برای ماکه تحت پوشش بهزیستی هستیم۱۵۳۰۰۰تومان واریز شد.این دفعه هم خدابزرگه که چقد واریز بشه.»

«دوساله سهام عدالت رو واسه فروش گذاشتیم هیج پولی بهمون ندادن،حتی سود سهام عدالتم اون ب حسابمون نزدن،مرحله قبل به همه سود سهام عدالت رو دادن بجز ما»

«دوستان شرط می‌بندم بقیه پول سود رو سهام نمیدن همون‌طور که قرار بود افزایش سرمایه ها و جایزه ها اعمال بشه که نشد اینم نمیشه»

«آخه چقدر بدبختیم که منتظر سودسهام بی‌عدالتی هستیم که معلوم نیست وجود داره یانه.»

«بخدا خجالت داره برای ۱۰۰ تومن ما از خیر این ۱۰۰ تومن گذشتیم…صدتومن دیگه هیچی نیست با این اوضاع اقتصادی سهام عدالت ما دیگه فروش نمیره و ارزشی نداره میخواید سود بهمون بدن …ما گدا نیسیم که اینطوری پول بهمون بدید حق ماست و شما دارید حق مارو پایمال میکنید»

 

 

سود سهام عدالت هفته آینده واریز می‌‌شود / هر سهامدار چقدر پول می‌گیرد؟

به نظر می‌رسد مدیران بورسی بالاخره تصمیم گرفته‌اند که مرحله دوم سود سهام عدالت را واریز کنند، اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد که این واریزی مانند مرحله اول نیست و مبلغ آن تغییر کرده است.

 

دارندگان سهام عدالت در چند روز مانده به نوروز ۱۴۰۰ معادل ۵۰ درصد از سود سهامشان را دریافت کردند. طی بیش از سه ماه گذشته چندین وعده برای واریز سود از سوی مسئولان داده شد که اجرایی نشد.

مسئولان در خصوص علت تاخیر در واریز ۵۰ درصد دوم اعلام کردند که چند شرکت حاضر در سبد سهام عدالت سود را به حساب بورس واریز نکرده‌اند.

در جدیدترین اظهار نظر مدیران بورسی آمده که سود سهام عدالت در آینده نزدیک واریز می‌شود. قرار بود در این مرحله ۵۰ درصد دوم سود واریز شود اما به نظر می‌رسد که مبلغی کمتر مرحله اول پرداخت شود.

در واریز ۵۰ درصد اول دارندگان سهام یک میلیون تومانی مبلغ ۱۸۵ هزار تومان و دارندگان سهام ۵۳۲ هزار تومانی مبلغ ۹۸ هزار تومان دریافت کردند. اما پیگیری‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که چند شرکتی که طی این چند ماه موجب تاخیر در واریز سود شده‌اند توان پرداخت آن را ندارند.

در واقع همانطور که رئیس سازمان بورس گفته بود تعدادی از این شرکت‌ها به دلیل اینکه افزایش سرمایه داشته‌اند نمی‌توانند سود را پرداخت کنند. قرار است بخشی از ۵۰ درصد دوم سود سهام عدالت به صورت سهام پرداخت شود. یعنی سهامداران معادل سود این شرکت‌ها را سهم می‌گیرند که سبد سهامشان می‌آید.

به نظر می‌رسد این تصمیمی است که نهایی شده و براساس آن قرار است بخشی از سود هفته آینده واریز شود و مابقی آن به صورت سهام در سبد سهام عدلت سهامداران قرار گیرد.

 

در مرحله دوم چقدر سود پرداخت می‌شود؟

پس از چند ماه تاخیر در واریز سود در ماه پیش اعلام شد که فقط ۳۰ درصد واصل شده،‌احتمالا این ۳۰ درصد واریز می‌شود و ۲۰ درصد سود سهامداران عدالت در شرکت‌ها می‌ماند.

اما از آنجایی که مسئولان می‌گویند بخشی از این ۲۰ باقی مانده نیز واریز شده، احتمالا بین ۳۵ تا ۴۰ درصد از این پول واریز شود و مابقی در قالب سهام به سهامداران داده شود.

 

قاعدتا در مرحله دوم نیز باید به سهام یک میلیون تومانی ۱۸۵ هزار تومان پرداخت شود، یعنی باید پرداختی‌ها مطابق جدول زیر باشد.

 

اما بنا به دلایلی که گفته شود، به احتمال زیاد حدود ۳۵ درصد از ۵۰ درصد باقی مانده واریز شود که مبلغ آن برای برگه‌های سهام مختلف به شرح زیر است:

سهام یک میلیون تومانی: ۱۳۰ هزار تومان

سهام ۵۳۲ هزار تومانی: ۶۹ هزار تومان

سهام ۴۹۲ هزار تومانی: ۶۴ هزار تومان

سهام ۴۵۲ هزار تومانی: ۵۹ هزار تومان

یعنی معادل ۵۵ هزار تومان به یک دارنده سهام یک میلیون تومانی سهام داده می‌شود.

 

جدول-واریز-سود

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

 • ناشناس
  0

  عید قربان یعنی اینقدر سودش زیاده که باهاش قربانی کنیم میشه گنجشکی بخریم قربانی کنیم 😁😁😁😁😁

آنچه دیگران می خوانند:
  فن آوری اطلاعات
  بورس
  خودرو
  پتروشیمی
  مناطق آزاد
  گردشگری
  صنایع غذایی
  انرژی
  بانک
  بیمه