مالیات

کدخبر : 550898

دولت سیزدهم اعلام کرده که از خودروهای لوکس مالیات می گیرد تا به این وسیله به فکر کسب درآمد از این خودروها باشد.

طبق طرح مجلس درباره مالیات بر عایدی سرمایه که تا شهریور ماه قرار است به صحن علنی رود، سود حاصل از فروش خودرو طی مدتی نگهداری مشمول مالیات می‌شود. مالیات دیگر خودرو مربوط به خودروهای لوکس با ارزش بیش از یک میلیارد تومان است که تا بهمن ماه باید اخذ شود و مالیات بر نقل‌وانتقال و شماره گذاری خودروهای تولید داخل و وارداتی نیز به قوت خود باقی است.  

تصور خودروهایی که باید مالیات بدهند در زیر قابل مشاهده است:

مالیات

رئیس سازمان امور مالیاتی از شناسایی 550 هزار خودروی لوکس در کشور خبر داد. بر اساس برآوردهای سازمان امور مالیاتی سال آینده این تعداد خودرو حول و حوش 5 هزار و 600 میلیارد تومان مالیات می پردازند.

داوود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی که در یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا کرده بود گفت: ملاک اخذ مالیات از خودروهای لوکس قیمت این خودروهاست.  

این مقام مسئول گفت: افرادی که ارزش خودروی آنها بالای یک میلیارد تومان است باید نسبت به پرداخت خودروی در اختیار خود اقدام کنند.

براساس جدولی که پیش تر منتشر شده بود مالیات ستانی از خودروهای به اصطلاح لوکس به این صورت است که خودروهای سواری و وانت دوکابین با ارزش روز یک میلیارد تومان تا یک میلیارد و 500 میلیون تومان معادل یک درصد، از یک میلیارد و 500 میلیون تومان تا 3میلیارد تومان معادل دو درصد، از سه میلیارد تومان تا چهار میلیارد و 500 میلیون تومان معادل سه درصد و چهار میلیارد و 500 میلیون تومان معادل چهار درصد از قیمت خودرو را باید در قالب مالیات مذکور به حساب دولت واریز کنند.

بر اساس صحبت های منظور برای مشخص شدن خودروهایی که مالیات به آنها تعلق می گیرد با همکاری پلیس راهور اطلاعات بیش از 17 میلیون و 500 هزار دستگاه خودوی سواری و وانت دو کابین بررسی شد.

آنطور که رئیس سازمان امور مالیاتی میگوید نحوی مالیات گیری از این خودروها به این صورت است که به مالکان این خودروها پیامک زده می شود که مالیات خود را پرداخت کنند و اگر پرداخت نکنند، در زمان نقل و انتقال خودرو باید مفاصا حساب مالیاتی را پرداخت کنند.

بحث دریافت مالیات از خودروهای لوکس در دولت دوازدهم هم مورد توجه قرار گرفت اما از آنجایی که تعیین قیمت این خودروها در آن مقطع محل بحث بود، دولت گذشته به رغم اینکه ردیف بودجه ای به منظور در لایحه بودجه سال گذشته و بودجه سال جاری دیده بود از دریافت این مالیات چشم پوشی کرد اما به نظر می رسد دولت ابراهیم رییسی عزم خود را جزم کرده تا به هر نحو ممکن این ردیف درآمدی را که در بودجه 1401 آمده است را فعال کند.

مالیات

مالیات جدید خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟

در این طرح، اگر فردی خودرو بخرد و سپس اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله طبق مدت نگهداری آن سرمایه، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند. 

نحوه محاسبه مالیات بر عایدی سرمایه در بازار خودرو براساس مدت زمان نگهداری، در سال اول ۳۰ درصد، سال دوم ۲۰ درصد و سال سوم ۱۰ درصد است. 

نگهداری خودرو خریداری شده از سال چهارم به بعد معاف از مالیات می‌شود. 

به عنوان مثال، اگر خودرویی به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان خریده و پس از یک سال آن به قیمت ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شود، سودی که از این فروش حاصل شده معادل ۱۰۰ میلیون تومان است که مالیات آن براساس یک سال نگهداری ۳۰ درصد محاسبه می‌شود و باید ۳۰ میلیون تومان مالیات بپردازید.

مالیات

اجرای مالیات خودروهای لوکس از بهمن ماه 

همچنین، به جز مالیات بر عایدی سرمایه طبق بودجه سالجاری باید صاحبان خودروهای لوکس که ارزش آن‌ها بیش از یک میلیارد تومان باشد، تا بهمن سال‌جاری مالیات بپردازند. 

طبق قانون، تمام مالکان انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل که در پایان هر سال مجموع ارزش آن ها بیش از یک میلیارد تومان باشد به شرح زیر مشمول مالیات سالانه خودرو هستند: 

۱ - تا ۱.۵ میلیارد نسبت به مازاد یک میلیارد تومان؛ یک درصد

۲- تا مبلغ سه میلیارد نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان؛ دو درصد

۳ - تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان؛ سه درصد

۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان؛ چهار درصد

آشنایی با مالیات نقل‌وانتقال و شماره گذاری خودرو 

از سوی دیگر، انواع خودروهای داخلی و وارداتی به استثناء ماشین‌های راهسازی، کارگاهی، معدنی و کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال هستند.

در این زمینه، مبنای محاسبه مالیات نقل‌وانتقال برای خودروهای تولید داخل بهای فروش آن‌ها و برای خودروهای وارداتی، مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی آن‌ها مبنای محاسبه این مالیات است. 

علاوه براین، انواع خودروهای سبک، سنگین و موتورسیکلت، براساس رتبه انرژی آنها که به تأیید سازمان ملی استاندارد ایران رسیده است، طبق نرخ های مربوطه مشمول مالیات و عوارض سبز می‌شوند که اساس مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده، قیمت فروش کارخانه در مورد تولیدات داخلی و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی برای خودروهای وارداتی است.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

فن آوری اطلاعات
بورس
خودرو
پتروشیمی
مناطق آزاد
گردشگری
صنایع غذایی
انرژی
بانک
بیمه
این خبر را از دست ندهید