مستمری مددجویان | مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد

تاریخ واریز معوقات مستمری بگیران بهزیستی اعلام شد

تاریخ واریز معوقات مستمری بگیران بهزیستی اعلام شد
کدخبر : 595975

مستمری بگیران بهزیستی همچنان در انتظار واریز معوقه مابه‌التفاوت 5 ماهه خود هستند.

به گزارش شما واقتصاد : معلولان مشکلات متعددی دارند و بارها تجمعاتی در راستای مطالبات خود برگزار کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین مطالبات سال‌های اخیر آن‌ها موضوع اجرا شدن قانون حمایت از معلولان و پرداخت به موقع مطالباتشان است.

بهروز مروتی در این خصوص گفت: به نظر می‌رسد که برنامه‌ای پرداخت عیدی مددجویان وجود ندارد. موضوع تنها پرداخت نشدن عیدی نیست و ما به تفاوت مستمری هم پرداخت نشده است. در واقع نیمی از مستمری پنج ماه ابتدایی سال گذشته باید پرداخت می‌شد که این اتفاق نیفتاد.

وی افزود: مبلغ عیدی به اندازه یک ماه مستمری بود که هر سال در اسفند به مددجویان نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی پرداخت می‌شد. سال گذشته این مبلغ به نصف کاهش پیدا کرد و امسال هم کلا حذف شد.

فعال حوزه معلولان با انتقاد از بی‌توجهی به وضعیت معلولان عنوان کرد: در حق معلولان کوتاهی شده است و شاهد اتفاقاتی مانند حذف ردیف بودجه قانون حمایت از معلولان، پس گرفتن لایحه حمایت از افراد دارای بیماری‌های اعصاب و روان، کاهش بودجه اشتغال سال گذشته بهزیستی و اجرا نشدن ماده ۲۷ قانون حمایت از معلولان بودیم که می‌تواند شرایط زندگی را برای معلولان سخت کند.

وی ادامه داد: با وجود تورمی که امروز وجود دارد، اتفاقاتی از این دست می‌تواند برای قشر ضعیفی مانند معلولان بسیار آسیب‌زا باشد. به ما قول داده بودند که ردیف بودجه قانون حمایت از معلولان به بودجه سال جاری برگردد اما هنوز مشخص نیست که این وعده عملی شده است یا خیر. ما بارها به دیوان عدالت اداری شکایت کردیم و منتظریم که از این طریق بتوانیم بهزیستی را وادار به اجرای قانون کنیم.

حسین گودرزی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی درخصوص دلیل این اتفاق گفت: در پیگیری که از مسئولان این ۲ نهاد درباره پرداخت نشدن عیدی مددجویان داشتم، این مسئولان عنوان کردند که قانونی برای پرداخت عیدی وجود ندارد و طبق روالی که از حدود ۱۰ سال پیش آغاز شده، این کار انجام می‌شده و در سال‌های قبل هم برای تعمین منابع جهت پرداخت عیدی از سایر ردیف‌ها، اقدام ‌شده است.

وی افزود: همچنین این مسئولان عنوان کردند که برای عیدی امسال این اقدام انجام نشده و چون قانونی در این زمینه وجود نداشته از سایر ردیف‌ها برای تامین بودجه جهت پرداخت عیدی به مددجویان استفاده نشده است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: طی ۱۰ الی ۱۲ سال گذشته طبق روال این کار انجام ‌شده و بهتر بود که امسال هم عیدی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد پرداخت می‌شد، چون بسیاری از خانواده‌ها در وضعیت اقتصادی فعلی به این پول نیاز داشته و برنامه ریزی‌هایی در این زمینه انجام داده بودند.

گودرزی با بیان اینکه بر اساس اظهارات مسئلان مربوطه سازمان برنامه باید منابع لازم را برای پرداخت عیدی به مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد فراهم می‌کرد، بیان کرد: پرداخت عیدی به مددجویان نیاز به همکاری و همراهی سازمان برنامه و بودجه دارد و انتظار داشتیم این سازمان مثل سنوات گذشته منابع لازم را تامین می‌کرد تا مددجویان از عیدی بهره‌مند شوند.

نماینده درود و ازنا در مجلس تصریح کرد: انتظار داشتیم دولت و مسئولان مربوطه مانند گذشته این رویه را حفظ کرده و با فراهم کردن شرایط عیدی مددجویان را پرداخت می‌کردند؛ البته کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون تخصصی از بعد نظارتی پیگیر این موضوع است.

هماهنگ نبودن سازمان برنامه و بودجه و بهزیستی به دفعات باعث ایجاد چالش‌هایی برای معلولان شده و در مقابل حذف ردیف بودجه قانون حمایت از معلولان در سال گذشته این شرایط را وخیم‌تر کرده است و آنچه در این نابسامانی آسیب می‌بیند، معلولان هستند که تاکنون معوقات خود را دریافت نکرده‌اند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان

خبر داغ روز

ارسال نظر:

  • وحمد

    میشه حرفای خوب بزنیم کارای خوب بکنیم معوقات بچه ها رو پرداخت کنیم همه چشم انتظارن اخه

  • سکینه عبدالله پور

    هنوز برا من ن حقوق ن چیزی واریز شده

  • ناشناس

    دم دولت گرم...به جای بخشش فقط میگیرن...